Днес  (0)  |  Вчера  (38)  |     |   

„Хамлет“ с най-много номинации за ИКАР 2013

Вижте пълния списък на кандидатите за наградите на Съюза на артистите в България

по статията работи: Гергана Златкова | 21.03.2013 | 15:08  15 Виж всички снимки
„Хамлет“ с най-много номинации за ИКАР 2013
Калин Николов/ Народен театър Иван Вазов

Броени дни остават до връчването на тазгодишните награди на Съюза на артистите в България ИКАР 2013.

Междувременно стана ясен и пълният списък номинациите за престижните театрални награди, които ще бъдат връчени на 27 март в Народен театър "Иван Вазов".

С най-много номинации - пет, е спектакълът "Хамлет" по Шекспир на Явор Гърдев, който се играе в в Народния театър "Иван Вазов".

Той е номинира в категориите:за режисура, водеща мъжка роля - на Леонид Йовчев, поддържаща мъжка роля - на Мариус Куркински, за сценография - на Никола Тороманов, Даниела Олег Ляхова и Венелин Шурелов, и за майсторско техническо осъществяване. 

За водеща женска роля за "Икар" са номинирани Гергана Плетньова за "Вуйчо Ваньо" от Чехов на Пламен Марков във Варненския театър, Мариана Крумова за "Медея" по Еврипид, Ануи, Драйер на Петър Денчев в Русенския театър и Силвия Лулчева за "Любовна песен" от Джон Колвенбак на Андрю Волкофф в Младежкия театър "Николай Бинев". 

За главна мъжка роля са номинирани още двама актьори от спектакли на Народния театър - Иван Юруков за "Лов на диви патици" от Александър Вампилов на Юрий Бутусов и Камен Донев за "Животът е прекрасен" по Николай Ердман на Александър Морфов. 

Надпреварата за "ИКАР" за режисура е между Явор Гърдев, Александър Морфов и Пламен Марков - за "Хамлет", "Животът е прекрасен" и "Вуйчо Ваньо".

Комисията по номинациите в състав: Лилия Маравиля (актриса), Марина Додова (сценограф), Явор Койнаков (театровед) и Зорница Каменова (театровед), както и различните гилдиите към САБ, излъчиха основните претенденти за наградата сред общо 80 спектакъла от 35 театъра в цялата страна.

А ето и пълният списък с номинациите на ИКАР 2013 и разгледайте ГАЛЕРИЯТА ни за по-важните номинации:


Номинации за Режисура:

Александър Морфов за "Животът е прекрасен" от Н. Ердман, Народен театър "Иван Вазов"

Пламен Марков за "Вуйчо Ваньо" от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

Явор Гърдев за "Хамлет" от У. Шекспир, Народен театър "Иван Вазов"

 

Номинации за водеща Мъжка роля:

Иван Юруков за ролята на Виктор Зилов в "Лов на диви патици" от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър "Иван Вазов"

Камен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалников в "Животът е прекрасен" по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър "Иван Вазов"

Леонид Йовчев за ролята на Хамлет в "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов"

 

Номинации за Водеща женска роля:

Гергана Плетньова за ролята на Соня във "Вуйчо Ваньо" от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

Мариана Крумова за ролята на Медея в "Медея" по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе

Силвия Лулчева за ролята на Джоан в "Любовна песен" от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър "Николай Бинев"

 

Номинации за Поддържаща мъжка роля:

Дамян Тенев за ролята на Едмънд в "Крал Лир" от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" - Пловдив

Ивайло Драгиев за ролята му в "Медея-майка ми" спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница - Сфумато

Мариус Куркински за ролята на Клавдий в "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

 

Номинации за Поддържаща женска роля:

Анастасия Ингилизова за ролята на Перонела в "Декамерон" по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия

Ася Иванова за ролята на Хайде в "Ковачи" от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър - Нов Български Университет

Светлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в "Животът е прекрасен" от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър ”Иван Вазов” и за ролята на Огледалото в "Златни мостове и Секвоя" от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър "Зад канала"

 

Номинации за Сценография:

Елена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на "ПроТекст 5: Навреме", проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство "36 маймуни"

Мариета Голомехова за "Вграждане", по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов за "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

 

Номинации за Дебют:

Васил Дуев – автор и режисьор на "Самотни персонажи", Театрална работилница "Сфумато"

Галя Костадинова за ролята й във "Всичкоядецът" от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение "Плюс”, METHEOR, the fridge, Театрална работилница "Сфумато”

Мартин Киселов за режисурата на "Скъпа Елена Сергеевна", Сдружение "Реплика"

Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в "Клер, Мадам, Соланж", по Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашер, продуцент: "Гала филм”

 

Номинации за Авторска музика или огигинално музикално оформление:

Асен Аврамов за "Медея – майка ми", спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница "Сфумато"

Калин Николов за "Вуйчо Ваньо",  от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и за "Нощна пеперуда" от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

Христо Намлиев за "Вграждане" по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

 

Номинации за Майсторско техническо осъществяване:

"Крал Лир" от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" –  Пловдив

"Скачай" от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър "София"

"Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

 

Номинации за Индивидуално постижение в кукленото изкуство, излъчени от от гилдията на творците в кукленото изкуство:

Магдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на "Изгубеният ключ”, Държавен куклен театър – Видин

Мила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в "Грозното патенце” по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 "Валентин Стойчев”

Свила Величкова за сценографията на "Пепеляшка”  по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на "Любовта към трите портокала” по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

 

Номинации за Куклен спектакъл, излъчени от гилдията на творците в кукленото изкуство:

"Вграждане” по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив

"Вълшебното огниво” по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна

"Приказка за скитника-крал” по Карел Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

 

Номинации за "Златен глас", излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа:

Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в  сериала "Отмъщението"

Димитър Иванчев за дублаж на ролята на  Аксел в  сериала "По средата"

Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала "Щети"

 

Награда за Цирково изкуство, излъчена от Гилдията на цирковите артисти:

Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук –еквилибристиката

оминации за Съвременен танц и пърформънс, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства:

"АртеФакт" -  Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий

"Cadaver” – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев

"Мишеловката" – пърформанс в "Хамлет", хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

 

Номинации за Критичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:

Асен Терзиев "Театралността - езикът на представлението", изд. "Проф. П. Венедиков"

Ивайло Александров "Архитектоника на театралността", изд. "Просвета - София"

Николета Пътова "Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма", изд. "Кралица Маб"

 

Номинации за Драматургичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:

Анна Топалджикова "Робин" VOX POPULI  "Яце форкаш"

Елена Алексиева "Терапевтът"

 

Номинации за Съвременна българска музика, излъчени от Гилдия на музикалните артисти:

Васил Гюров за музиката към експерименталния филм "Волни до гроб"

Група Deep Zone Project за песента  "I Love My DJ"

Toma & Band за песента "Сам на света"


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


16 dancho danchev 21.03.2013 | 17:42
Явор Гърдев е много добър и уважаван режисьор...
15 Нели Симеонова 21.03.2013 | 17:00
В категория "Режисьор" битката ще е страшна!
14 Нели Симеонова 21.03.2013 | 16:57
Толкова много искам да го гледам Хамлет!
13 Жанин Пенчева 21.03.2013 | 16:34
Това е огромно признание към труда на тези хора.
12 Drago Panov 21.03.2013 | 15:47
Явор Гърдев е велик, това е.
11 Вяра Антонова 21.03.2013 | 15:44
Да, много силна номинация е!
10 Александър Никифоров 21.03.2013 | 15:43
тоя Леонид ми е малко гей
9 Павел Николов 21.03.2013 | 15:34
Много ми се иска да гледам тази постановка на Хамлет, това е една от любимите ми пиеси!
8 Александър Никифоров 21.03.2013 | 15:27
наистина драмите им са любими, аз харесвам повече комедии
7 Raina Knqginq 21.03.2013 | 15:23
Сигурно и той ще го спечели! ;)
6 Janeta Ivanova 21.03.2013 | 15:23
Спектакалът Хамлет наистина е невероятен и заслужава да го удостоят с награда заради повишения зрителски интерес към него.
5 Evgenia Nikolova 21.03.2013 | 15:18
Свят ми се зави, докато изчета какви са номинациите!
4 капаче калпаче 21.03.2013 | 15:18
Силвия Лулчева ми е много измислена актриса.
3 траян тодоров 21.03.2013 | 15:17
ама защо все драми бе
2 Диана Бойкова 21.03.2013 | 15:11
Успех на всички,отдадени на изкуството хора.Те заслужават признание
1 траян тодоров 21.03.2013 | 15:11
постановката е точно като за тази номинация

ТВ програма

Кино

  • Сега Още от деня /п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 06:00 Сутрешен блок
  • 09:00 По света и у нас
  • 09:15 Култура.БГ
  • 10:15 100% будни предаване за...
  • 11:15 Бързо, лесно, вкусно /п/
  • 11:45 Телепазарен прозорец
  • Сега "Втори шанс" - сериал, еп.13
  • 05:30 "Лице в лице" /п./
  • 06:00 "Трансформърс: Роботи под...
  • 06:30 "Тази сутрин" - информационно...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 Премиера: "Ягодова любов" - сериал,...
  • Сега "Слънце и луна" - сериен филм
  • 05:20 "Добрата съпруга" - сериен филм,...
  • 06:20 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Моят живот" - сериен филм, сезон 4
  • 13:30 "Остани с мен" (премиера) - сериен...
  • 15:00 "Черна роза" - сериен филм
Пръст от цяла България носят в търновскатата Църква "Св. Никола" от ВМРО Това ще стане по време на тържествената сесия на парламента утре в старопрестолния град