Само седмица преди първите концерти на Бон Джоуви в Китай Министерството на културата на азиатската държава забрани изявите им в страната, съобщава ВВС.
Това щеше да е първо гостуване на Бон Джоуви в Китай за два концерта - в Шанхай и Пекин.
Причината за ограничението е, че през 2010 г. на концерт в Тайван групата е използвала изображение на Далай Лама за своя сценичен бекдроп.
Това не е първият случай, в който световно известни звезди са заклеймени от комунистическата държава.
През 2008 год. на исландската певица Бьорк й беше забранено влизането в страната до живот, след като по време на концерт в Шанхай скандираше "Тибет, Тибет".
Китай отмени и концертите на Marron 5 този месец в страната, след като честитиха в Twitter рождения ден на Далай Лама.
Въпросът за Тибет е особено чувствителна тем точно сега, защото скоро се отбелязва 50-годишнината от основаването на това, което се нарича Тибетския автономен район.
Това e автономен регион в югозападната част на Китай, в историческата област Тибет. Административен център и най-голям град в региона е град Лхаса.
В КНР Тибетският автономен регион се нарича просто Сидзан (Тибет), тъй като регионът заема по-голямата част от историческата област Тибет.
Дългогодишният конфликт между Китай и Тибетското правителство в изгнание (създава го Далай Лама) има основно политически характер, но в резултат от него възникват и спорове на религиозна основа. От една страна китайските власти не признават висшестоящите тибетски духовници и назначават на тяхно място други, пак тибетци, но подчинени на правителството.
От друга страна Тибетското правителство в изгнание не признава новоназначените. Този проблем достига своята кулминация с отвличането на Панчен Лама ( високопоставен лама (ринпоче) в школата Гелуг на тибетският будизъм). Друг сериозен проблем са религиозните междуособици сред самите тибетци, от които се възползва Китайската комунистическа партия.