Искате да сте щастливи? Немските учени твърдят, че това е съвсем лесно постижимо. Просто трябва:
- се съберете с подходящ партньор;
- да обръщате повече внимание на семейството и приятелите си, по-малко на материалните придобивки;
- да се опитате да оставите нещо след себе си, да направите света по-добро място за себе си и за другите;
- работете, но се наслаждавайте на свободното си време;
- спортувайте;
- старайте се да поддържате нормални килограми.
Това са съвсем обикновени неща, към които бихте могли да се придържате. Изследователите в Германия, Холандия и Австрия са открили, че не трябва да подхождаме към промените и към новите преживявания с недоверие. Именно те са нещата, които осмислят живота и ни карат да се чувстваме щастливи.
Психолозите и икономистите обаче имат различия по въпроса колко щастливи могат да бъдат хората. През 1980 година психолозите издигат хипотеза, че щастието е биологично предопределено – 40 до 50% от щастието е генетично заложено от родителите. Според тази теория след ако стигнеш определена възраст няма много неща, които да направиш, за да се почувстваш щастлив. Изследване, в което вземат участие групи близнаци, сочи, че да искаш да си по-щастлив е като да искаш да си по-висок – няма как да се случи.
Но от 1990 г. насам, след като икономистите започват да изучават и да манипулират променящия се свят на големите пари и установяват, че човек действително може да стане по-щастлив отколкото е. Те наричат щастието „субективно благополучие“ и отдават нужното значение на начините, по които правителството и социалната политика могат да повлияят на щастието на гражданите.
Заключението на експертите е, че изборите, които правим в живота си, влияят на начина по който се чувстваме и по-специално – на щастието ни. Не се страхувайте да рискувате, да се борите. Човек е много повече от това, което му е предначертано. Ние сами ковем съдбите си, заключават експертите.