Лампард донесе успеха на Англия над Испания на "Уембли"

Приятелският двубой между двете страни-гиганти не впечатли с качествата си

по статията работи: Даниел Любомиров | 12.11.2011 | 21:15

Гол на Франк Лампард прекрати негативната поредица на Англия от три загуби срещу световния и европейски шампион Испания, след като двата съперника изиграха неособено интригуваща контрола на "Уембли". Попадението на халфа на Челси падна в 49-ата минута след изпълнение на статично положение и бе плод на най-опасната ситуация пред вратаря на иберийците Хосе Рейна. През първото полувреме под рамката за Испания бе застанал Икер Касияс, който изравни рекорда на Андони Субисарета от 126 мача с националната фланелка.

Испания пък така и не загатна за огромния си потенциал, като финалният натиск бе стихиен и неособено организиран. В действията на гостите липсваше въображението, с което те покориха световния и европейския футболен връх. Най-близо до гола за тях бе Давид Вия в 73-ата минута, но изстрелът му срещна страничната греда.

Иначе попадението на Лампард бе под номер 23 за него с националната фланелка и затвърди впечатлението, че той връща върховата си форма и все по-често ще намира място сред титулярите на Фабио Капело. Англия пък спечели срещу действащ световен шампион за първи път след далечната 1980-та година, когато бе надиграна Аржентина с Диего Марадона в състава си.

През първото полувреме и двата отбора не представиха нищо особено като продукция, с което до голяма степен разочароваха публиката на "Уембли". Световните и европейски шампиони в типичния си стил задържаха повече топката, но не проявяваха сериозен интерес към атаката. Домакините пък демонстрираха желание за акции пред вратата на Икер Касияс, но пък не съумяваха да си раздадат повече от два точни паса.

В крайна сметка и двата състава организираха по едно голово положение, макар самите ситуации да представляваха особена заплаха за вратарите. Класата на двете единайсеторки предполагаше далеч по-сериозен актив по отношение на бързите атаки, но до почивката зрителите видяха само това.

В 32-ата минута Тио Уолкът опита самостоятелно да създаде контраакция за "Трите лъва" и се впусна в предни позиции, но не получи никаква подкрепа от съотборниците си. Тогава крилото на Арсенал се принуди да върне към Франк Лампард, който веднага стреля от далечна дистанция. Рейна първо успокои топката с ръце, преди да я улови, като това бе първият точен удар в срещата.

Испания отговори на "предизвикателството" пет минути по-късно, когато Шаби Алонсо центрира в наказателното поле и там Серхио Бускетс се озова на стрелкова позиция, тъй като защитниците на Англия се унесоха в опеката на звездите в атака. Шутът на опорния халф не бе особено точен и провали иначе удобното положение за гол.

След почивката темпото леко се вдигна, но дори ранният гол на англичаните не можа да задейства активизиране в редиците на двата състава и като цяло нивото на срещата остана незадоволително.

В 49-ата минута центриране от пряк свободен удар близо до тъчлинията на Джеймс Милнър бе засечено с глава от Дарън Бент. Топката се отклони в лявата греда на Хосе Рейна и застана на пътя на връхлитащия Лампард, който от голлинията я чукна във вратата - 1:0.

В 56-ата Давид Вия имаше възможност да изравни бързо, но след като получи подаване от Иниеста, се озова очи в очи с Джо Харт. Стражът на Манчестър Сити излезе и покри ъгъла си, като принуди Вия да го преодолее и почти от аутлинията да стреля -Филип Якиелка обаче притичваше към голлинията и имаше готовност да изчисти, но топката се спря във външната страна на мрежата.

В 66-ата минута Англия стигна близо до второ попадение, като след двойно подаване с Уолкът резервата Джак Родуел стреля по диагонала, но Рейна се намеси авторитетно и отклони кълбото.

В 73-ата минута феновете на "Уембли" си отдъхнаха, след като акробатичен и коварен удар на Вия от границата на наказателното поле разтресе лявата греда на Джо Харт.

Това бе началото на финалния щурм на световните първенци, но освен няколко разбърквания в пеналтерията на домакините, испанците не стигнаха до чист голов шанс. На няколко пъти навременни намеси на бранителите на "Трите лъва" попречваха на нападателите на гостите да нанесат решаващ удар.

В крайна сметка Англия изстрада своята престижна победа над еврошампиона Испания.