Литекс на полуфинал за Купата след победа с 2:0 над Миньор (Перник)

Точни за "оранжевите" бяха Марсело Никасио от дузпа в края на първото полувреме (45+2') и Христо Янев в 55-ата минута

по статията работи: Мариян Найденов | 14.03.2012 | 19:24

Шампионът Литекс се класира за 1/2-финалите в турнира за Купата на България, след като на четвъртфиналите се наложи с 2:0 над Миньор (Перник) в Ловеч. Точни за "оранжевите" бяха Марсело Никасио от дузпа в края на първото полувреме (45+2') и Христо Янев в 55-ата минута.

Срещата започна с домакински натиск на футболистите на Литекс, които обсадиха вратата на перничани. В 3-ата минута капитанът на ловчанлии Христо Янев пробва рефлекса на Иван Чворович от около 20-ина метра, но стражът на Миньор внимаваше и спаси.

Възпитаниците на Христо Стоичков продължиха да държат инициативата и създадоха няколко интересни положения пред вратата на гостите, като най-деен беше Георги Миланов, опасен удар на когото Чворович спаси в 20-ата минута.

След това на два пъти Христо Янев отправи удари по посока на противниковата врата, първо стреля от пряк свободен удар в 26', но право в ръцете на Чворович, а шест минути по-късно (32') опитният полузащитник за малко да отбележи директно от корнер, но вратарят на Миньор внимаваше и изби.

Така се стигна до последната минута на първото полувреме (45'), когато отборът на Литекс получи правото да изпълни дузпа за нарушение на Бумела срещу Сандриньо в наказателното поле. Зад топката застана Никасио и с премерен удар в центъра на вратата заблуди Чворович, извеждайки "оранжевите" напред в резултата.

След почивката възпитаниците на Христо Стоичков продължиха да бъдат по-активни, като малко не и достигна да удвоят преднината си в 50-ата минута, когато Янев от фаул центрира в наказателното поле, където Николай Бодуров се извиси над всички и засече топката с глава, но в последния момент защитник на Миньор изби, предотвратявайки сигурен го във вратата си.

Литекс нанесе втория си удар пет минути по-късно (55'), когато точен бе капитанът Христо Янев след чудесно изпълнение на пряк свободен удар, за да оформи крайното 2:0.

До края на мача темпото на игра спадна, като Литекс спокойно разиграваше топката, а футболистите на Миньор нямаха сили за нещо повече в този мач. Домакините пропуснаха да направят победата си класическа, след като влезлият като резерва ветеран Светослав Тодоров нацели греда в 84-ата минута.

Така Литекс стана вторият отбор, който си осигури участие в полуфиналите за Купата на България, след като по-рано днес това стори и лидера в класирането Лудогорец след класическа победа с 3:0 над Ботев в Пловдив.

Утре са другите два полуфинала, които противопоставят Локомотив (Пловдив) на Левски, и втородивизионния Септември (Симитли) на ЦСКА. Жребият за 1/2-финалните двойки пък ще бъде теглен в петък (16 март).