Развитието и разпространението на уникална българска порода коза - калоферска дългокосместа - ще бъде възродено.
Качествата на местната порода са оценени от българските любители на маскарада, които сега отглеждат животното предимно заради кожата, от която правят костюми.
Калоферската е най-дългокосместата коза в света, като косъмът ѝ достига 50-60 см, посочва пред БТА съучредителят на Асоциацията за автохтонни породи кози в България (ААПКБ) Атила Седефчев.
Именно заради мека и фина козина, която прави движенията на кукера много по-ефектни, отглеждането на кало9ферската коза се е превърнал в доходен бизнес.
Само за последните 10 години цената на животните се е повишила над 10 пъти, като хубавите мъжкари се продават дори по 3 500 лв., а стойността на един бабугерски костюм понякога надхвърля 8 000 лв.
Заради масовото използване на кожите за кукерски костюми районът на отглеждане на козите се прехвърлил от Калофер в Югозападна България, където маскарадната традиция през последните години претърпя най-силно развитие.
В кресненското село Влахи се намира най-голямата ферма, в която има базово стадо от 220 животни.
По данни на Асоциацията за автохтонни породи у нас калоферските дългокосмести кози са около 600. В европейски мащаб една популация е застрашена от изчезване, когато падне под 7 000 бройки.
За запазването на популацията на калоферската коза е помогнала стара местна традиция. Преди Нова година във всеки дом в Калофер избирали най-хубавия козел. Стопаните го украсявали с колачи и така събраните животни преминавали на процесия през града. Въпрос на престиж и гордост било кой е най-красив и силен.
Калоферската коза е показвана и на три международни срещи за редките местни породи на Балканите. От 2010 г. породата се представя на изложби от членовете на новосъздадената Асоциация за автохтонни породи кози в България, чието седалище е в Перник.