Тази седмица е най-късата в годината и всяко денонощие в нея е с 21 или 22 секунди по-малко от познатите ни 24 часа, пише Daily Telegraph.
Това се определя от т.нар. видимо слънчево време, при което се измерва периодът, който е необходим на Слънцето да премине през небето и да се появи отново на същата географска дължина.
Тоест за хората, които използват традиционен часовник, времето ще продължи да се "влачи" през обичайно дългата седмица, но всеки, който има слънчев часовник, ще посреща следващия ден само след 23 часа, 59 минути и 38 до 39 секунди.
Явлението се дължи на факта, че орбитата на Земята около Слънцето не е идеално кръгла, а е елиптична. Така планетата ни понякога е по-близо до звездата ни. Когато е по-близо, в средата на септември и средата на март, се придвижва по-бързо в Космоса. Това се отразява на продължителността на астрономическия ден, защото се увеличава продължителността на въртенето на Земята, за да стигне една определена нейна точка на същото положение срещу Слънцето.
Ние мислим за денонощието като за времето, необходимо на Земята да се завърти около оста си на 360 градуса, но всъщност планетата трябва да се завърти малко повече, за да компенсира факта, че се е придвижила малко по орбитата си. Колкото по-бързо се движи Земята по пътя си около Слънцето, толкова повече трябва да се завърти, за да компенсира това разстояние.
"Видимото слънчево време е това, което се отчита на слънчев часовник. Орбитата на Земята около Слънцето е яйцевидна. В момента сме на една линия със Слънцето към заострения й връх, така че сме най-близо до Слънцето и това ускорява движението по орбитата ни", казва Рори Макевой, куратор по измерване на времето в Националния морски музей в Лондон.
"С въртенето на Земята ще ни е необходимо повече време, за да застанем отново точно срещу Слънцето. То се вижда с около 21 секунди по-бързо, отколкото за средната продължителност на деня."
Вариациите на земната скорост по орбитата означават, че денонощията, измервани по слънчевото време, продължават малко по-малко от 24 часа през март и септември и малко по-дълго през декември и юни. Тази седмица са най-късите денонощия. От неделя те отново ще почнат да се удължават, като ще достигнат максимума от 24 часа и 30 секунди в края на декември, когато дните са най-къси, пояснява БТА.
Астрономическото време не е нито особено полезно, нито особено важно, каза астрофизикът Джон Люси от университета в Дърам. То не се използва особено, но е пример за нещата, които могат да заинтригуват хората.