Според преданието, възприето от православната църква, след Възкресението на Христос, Мария Магдалина сутринта е била приета при императора и до него имало поднос с варени яйца – това била сутрешната закуска на патрициите. Когато Мария Магдалина му благовестила за Христос и Неговото възкресение и спасението на света, Тиберий попитал: "Как ще ми докажеш това чудо?” Когато изрекъл тези думи, яйцата, които били до него, изведнъж станали червени.
Разновидност на това чудо гласи, че след като Мария Магдалена поздравила император Тиберий с думите "Христос воскресе", той се засмял и отговорил: "Христос е възкръснал от мъртвите толкова, колкото яйцето в ръката ти е червено". Но още преди да завърши думите си, яйцето, което тя носела като дар за него, се обагрило в червено. Затова и Мария Магдалена често е изобразявана на иконите да държи в дясната си ръка червено яйце.
Трета легенда разказва, че когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли със запъртъци. Божията воля обаче била такава, че щом развалените яйца се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени.
Според четвърта пък, когато когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли със "запъртьци"(неизлюпени развалени яйца). Те обаче по божията воля, щом се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени.
Друга легенда гласи, че когато разпънали Христос на кръста, една кокошка дошла и снесла под него яйце. Стичайки се върху яйцето, кръвта му го обагрила в червено. Затова и първото яйце се боядисва в червено. С него се натъркват бузките или се чертае кръст по челото на децата за здраве и се заравя в нивата за плодородие.
Останалите яйца се боядисват в различни цветове и се рисуват. Синият цвят символизира непорочността, виолетовият – кръста, зеленият – Христовите ученици, а жълтият – самият Бог.
В древността яйцата се боядисвали с отвари от билки. През последните десетилетия вече започнаха да се украсяват, ползвайки различни методи с восък, листа и др.