Народната метеорология, основана на вековни наблюдения и опит, продължава да бъде важна част от живота на хората в много региони на България. Тези прогнози за времето не разчитат на съвременни технологии, а на познания, предавани от поколение на поколение. Те са базирани на движенията на небесните тела, атмосферни явления, поведението на животни и състоянието на дървета и растения.
Традиционните предсказания са резултат от многовековния трудов опит на селския стопанин. С течение на времето тези наблюдения са станали утвърдени методи за прогнозиране на времето и определяне на подходящи моменти за селскостопански дейности. Народните вярвания са свързани със селскостопанската работа през годината и често предопределят кога е благоприятно да се сее, жъне или прибира реколтата. Те отразяват рационалното знание, натрупано през годините, като магически и суеверни практики отдавна са отстъпили място на практическите наблюдения.
Когато есента е мъглива, зимата ще е много снежна.
Сухата есен пък води до дъждовна пролет.
Студена есен предвещава много плодородна година.
Ако есента е много топла, а зимата вали, ще има продължителен студ.
Ако есенно време духат много ветрове, то овощните дървета ще родят хубав плод. А рано настъпилата зима ще доведе до плодородие.
Петковден, който е на 14 октомври, в българските вярвания бележи прехода към зимата. Според народните поверия, ако на Петковден грее слънце, листата на дърветата не са окапали, а овцете се скупчват на едно място - зимата ще е тежка и снежна.
И още един празник, важен за народната метеорология - Димитровден (26 октомври).
Каквото е времето на този ден, такова ще бъде до Коледа.
Ако вали, ще вали и на Гергьовден. В народния календар честването на Свети Димитър се свързва с поврат в годишното време и с началото на зимата.
Според поверието от бялата брада на светеца се изсипват първите снежинки.
Наред с прогнозите, базирани на природните явления, има и такива, които произтичат от вярвания за значението на началото на годината или сезоните. Например, предсказанията за реколтата често се свързват с това как започва годината или какви атмосферни условия преобладават в началото на сезона.
Така традиционната метеорология остава жива, съчетавайки древни наблюдения с рационалност, създавайки уникална връзка между човека и природата, пише Флагман.бг.