Учени проследиха женска полярна мечка, преплувала без да спре 687 км в продължение на девет дни в опит да намери къс лед, съобщи CBS News.
След изтощителното плуване в Бофортско море, на север от Аляска, мечката ходила и плувала още 1 800 км, в резултат на което загубила около 20% от телесната си маса.
Мечката, която преди експеримента, в края на август 2008 г., е заловена и оборудвана със специална яка, е била проследена чрез радиопредаватели.
Учените смятат, че способността на полярните мечки да преплуват изключително дълги разстояния може да им помогне да се справят с проблема с изчезването на арктическия лед.
"Нашите наблюдения обаче показват, че продължителното плуване в арктически води може да доведе до високи енергийни разходи и да навреди на репродуктивните способности на мечките."
Броят на полярните мечки в световен мащаб се оценява на около 20 000 - 25 000. Опасността за тях идва от топенето на ледовете на Арктика, поради повишаване на температурите.
По-малкото лед ги принуждава да предприемат по-дълги плувания от тези, на които са свикнали, което поставя в опасност живота им, особено при морски бури.
"Възхитени сме, че едно животно, което прекарва повечето от времето си на повърхността на леда, може да плува постоянно толкова дълго време и при такъв студ. Това наистина е невероятно постижение", посочиха изследователите.
Техните открития са публикувани в сп. "Polar Biology” ("Полярна биология").