Екип от изследователи от университета в Копенхаген, са определили географското местоположение, където за пръв път се е появила генетичната мутация, довела до разпространението на синеоките хора по света.
Според проучването, всички хора със сини очи са генетично свързани с човек, който е живял в района на Черно море във времевия периода между 6 и 10 хиляди години, съобщава сайтът occupycorporatism.com. Любопитните резултати са публикувани в списание Journal of Human Genetics.
Генетиците са на мнение, че мутацията на гена OCA2, довела до появата на първите синеоки хора е на възраст от около 8 хиляди години. Според д-р Ханс Ейберг – ръководител на екипа от Копенхаген, преди този момент всеки човек на планетата е бил с очи, чиито цвят е бил разновидност на кафявото.
"Генетичната мутация, повлияла на OCA2 в нашите хромозоми, довела до създаването на "ключ", който буквално "изключил" способността им да създадат кафяви очи", коментира д-р Ейберг.
Интересен факт в случая е, че според генетиците хората със сини очи от различни народности като датчани, йорданци и турци, притежават общи генетични корени в региона на Черно море.
Генът на кафявите продължава да бъде доминантен в световен мащаб. В края на последната ледникова епоха първите европейци развили тази мутация, която започнала да отличава европеидната раса от останалите човешки раси. Така днес близо 95% от европейците в скандинавските държави имат сини очи, като общият брой на синеоки европейци варира между 20 и 40 процента в зависимост от региона.
Според Джон Хоукс от Уиско̀нсинския университет в Мадисън, истинският въпрос, който стои сега пред науката е как се е случило така, че за този относително кратък период генът на сините очи става толкова разпространен. "Този ген прави нещо добро за хората. Той помага на синеоките хора да имат повече деца", заключава Хоукс.