Повърхността на Марс е покрита с гигантски ледници, скрити от погледа под дебел слой прах. Ледниците на средните ширини на Червената планета са открити от учени от Копенхагенския университет, публикували статия в сп. Geophysical Research Letters.
Учените видели очертанията на ледниците под праха на изображения, получени от различните спътници, намиращи се на орбита на Марс. Изследователите отдавна спорят дали този лед се състои от вода, въглероден диоксид, или мръсотия.
Данните от радарите, получени от Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА, решили този спор в полза на водата. След това с помощта на компютърно моделиране датските учени изчислили плътността на леда и неговото сходство с ледниците на Земята.
Проведените за десетилетие измервания помогнали да се установят хиляди подобни на ледници образувания на Червената планета. Ледниците са разположени на групи в средните ширини (30-50 градуса) както в северното, така и в южното полукълбо.
"Според нашите изчисления в марсианските ледници се съдържат повече от 150 млрд. куб. м лед. Ако ги разположим на равен слой по цялата повърхност на планетата, то дебелината ще бъде 1,1 метра. По такъв начин ледът от средните ширини се явява важна част от хидроложките ресурси на Марс", обяснява съавторът на изследването Нана Бернхолт-Карлсон.
Фактът, че марсианският лед не се е изпарил в Космоса, сочи на защитната функция на слоя прах. Поради ниското атмосферно налягане ледът отдавна следва да се е превърнал в пара, ако не беше прахът, допълва Lenta.ru.
Още новини от света на Космоса и науката можете да откриете в Мегавселена.