България трябва като европейски член да поднови усилията си да включи решаването на въпроса за компенсациите на тракийските бежанци в преговорите на Турция за членство в ЕС.
Това каза евродепутатът Ивайло Калфин на конференция "Помним миналото, създаваме бъдеще с еврорегион "Тракия", проведена снощи в Европейския парламент в Брюксел.
Според него моментът сега е подходящ, тъй като след тригодишно замразяване тази седмица ЕС поднови преговорите за членството на Турция в ЕС.
Калфин напомни, че през 2008 г. като външен министър е запознал Европейската комисия и страните членки с нерешения проблем за компенсациите на тракийските бежанци и техните наследници и е поискал този въпрос да се включи в преговорите за членство на Турция в ЕС.
По същото време по договореност между президентите на България и Турция е създадена работна група на равнище зам.-министри на външните работи, в която да се разгледат "трудните" двустранни въпроси, включително проблема с компенсациите на тракийци.
Тази работна група е имала мандат от правителството и е провела първото си заседание в началото на 2009 г. През 2008 г. в резолюция на Европейския парламент проблемът също е отразен. "За съжаление след този период България намали усилията си за постигане на решение по този въпрос", отбеляза Калфин.
Според него е "важно да поставяме нашия въпрос системно, постоянно, така че да е ясно, че това не е проблем само български, а и европейски", заяви Калфин пред участниците, сред които десетки представители на Съюза на тракийските дружества.
Председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов представи идеята за премахване на границите в географската област Тракия чрез създаване на административен регион в ЕС, който да обхваща географски областта Тракия, която сега е в три държави: България, Гърция и Турция.
Това може да стане формално след влизането на Турция в ЕС, но за интеграцията може да се работи и чрез предприсъединителните фондове, които ЕС отпуска на Турция, като трите държави използват европейските средства за осъществяването на различни проекти от общ интерес в региона.
"Ние избираме не омразата и конфронтацията, а решаване на общите ни проблеми чрез интеграция", добави Премянов.