Втори оглед на разлива на мазут от потъналият кораб "Мопанг" край Созопол днес ще направят министърът на транспорта Ивайло Московски и шефът на "Морска администрация" кап. Живко Петров. Нови 500 метра бонови заграждения ще бъдат поставени на мястото на изтичането, за да се гарантира, че разливът няма да достигне до брега и плажовете, предаде БНТ.
Влекач с още 500 метра бонови заграждения и четирима водолази от групата на Михаил Заимов ще се гмурнат на около 25 метра дълбочина, за да прикрепят плаващите бариери към носа и кърмата на потъналия кораб и така фиксиран да остане до момента, в който специалисти ще източат горивото от 35 метровата дълбочина. Катер на Морска администрация също се включва в операцията.
Очаква се още днес следобед представителите на двете фирмите, които разполагат с необходимата технология, за да извадят мазута от кораба, да направят оглед . Подобна операция е извършвана в България, но при други параметри, каза шефът на "Морска администрация" кап. Живко Петров.
"Вадени са потънали кораби, вадено е гориво от потънали кораби, но по-близо в пристанището, на все пак малко по-малка дълбочина и от кораби в по-добро конструктивно състояние. На мен поне не ми е известно в България да е извършвано операция на стогодишен кораб, потънал, полуразрушен, неизвестен по същество за нас т.е. без да имаме цялостни планове на кораба и конструкция, без да знаем какво количество гориво има, в кои танкове, да се прави", обясни шефът на "Морска администрация"
Не са много и хората, които могат да свършат подобна работа, каза още кап. Петров. Капитанът също беше категоричен, че с поставянето на допълнителните бонови заграждения разливът ще бъде напълно овладян.