Болници няма да бъдат закривани, увери днес министърът на здравеопазването Петър Москов от трибуната в Народното събрание. Той отговори на питане относно идеята за сливане на болници, която вече доведе до протести в София и в страната.
В нито един законопроект няма записано закриване на болници, категоричен е Москов. Той подчерта, че в проекта на Закон за лечебните заведения, който е на фаза публично обсъждане на сайта на здравното министерство, е записано обединение на висшите заведения с многопрофилните болници.
Винаги съм заставал на страната на съсловието, но какво мисли ръководството на една или друга болница за обединяването на болници, за мен няма значение, подчерта здравният министър.
"Ако, не дай Боже, имате туморно заболяване, вие ще бъдете диагностицирани на едно място, хистологията ви ще бъде верифицирана на второ място, операцията, ако се налага, ще бъде извършена на трето място, химиотерапията - на четвърто и лъчелечението на пето. Между тези различни болници вие ще се движите като малко животинче в джунгла с епикриза от едното до другото място. Къде е проблемът това да бъде обединено, още повече пък там, където има възможност тези структури да са в рамките на една сграда, на един двор? Това се прави именно в полза на пациентите. Пациентите и техните лекари са хората, които определят това, извинете, не феодализираните лечебни заведения", аргументира се здравният министър. Той се позова на международната практика, като отбеляза, че в ЕС и в САЩ болничната помощ е комплексна.
"Не мисля, че губя подкрепата на гилдията, тя отдавна е затаила в себе си тежкия гняв, затова, че е накарана да работи като търговец, а не като лекар", коментира още Петър Москов. Според него всички промени са в полза на пациентите. "Тезата, че трябва да престанем да финансираме отделни структури, а трябва да финансираме комплексни лечебни заведения е нещо, от което няма да се откажа", заключи той.
Гарантирам, че е осигурено лечението на пациенти с онкологични заболявания и няма причина нито заради политиката на Министерството на здравеопазването, нито заради политиката на НЗОК, да липсват медикаменти, каза още министърът.
Националната здравноосигурителна каса е платила през миналата година 28 млн. лв. за лечение с този медикамент, като за болница "Св.Марина" сумата е била близо 1.5 млн.лв. за 53 пациентки, посочи министър Москов. В друга болница във Варна органите на полицията и прокуратурата са установили, че медикамент за лечение на онкологично заболяване, е бил изписан на пациент, НЗОК го е платила, но аптеката го е продала, припомни министър Москов. По думите му има определени райони в страната, където има огромна концентрация като процент за плащане на това лекарство от страна на НЗОК и затова предстоят проверки. Няма постъпили сигнали за липса на това лекарство от други болници, увери министър Москов.