Мотивите на ГЕРБ за вот на недоверие към правителството са несъстоятелни. Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков пред БТА. Според него партията на Бойко Борисов ще се опита търси отговорност в парламента за нещо, което е перспектива на политика, която е изключително необходима за България. Миков изказа убежденията си, че вотът няма да успее.
Той обясни, че в предишния програмен период е изгубено много за проектиране. Затова сега, когато идвали чуждестранни инвеститори у нас, трябвало да има готови проекти.
"Вот на недоверие се внася за търсене на политическа отговорност за реализирана политика, а новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране тепърва се създава. Опозицията направи стъпка "накриво" като избра точно тази тема", смята шефът на парламента.
Относно първите 100 дни работа на кабинета Миков посочи, че правителството е постигнало много, мобилизирано от необичайната обстановка.
Миков посочи, че приоритетите в дейността на Народното събрание ще бъдат Законът за обществените поръчки, Изборният кодекс, отчетите на съдебната власт и на независимите регулатори, които бяха забавени с няколко години. Той добави, че депутатите имат доста амбициозна законодателна програма, насочена към борбата със злоупотребата с монополно положение, като това засяга предимно Закона за обществените поръчки.
В областта на земеделието ще трябва да се разглежда въпросът за това какво се случва с така наречените бели петна - арендаторите, които не изплащат арендните си вноски. През този сезон трябва да се акцентира върху надзора на комисиите, които би трябвало да регулират процесите в икономиката, които се отразяват пряко на живота на българските граждани.
Най-важното, според Миков, е приемането на бюджет 2014 г. По думите му това ще бъде бюджет на променената политика, обърната повече към хората, а не само към фискалните нужди на държавата - т.е смяна на политиката "Дянков".
Миков заяви още, че въпросът за затваряне на границата за бежанците не стои на дневен ред и не трябва сега да се коментира. В момента било по-важно да се потърси европейска солидарност.
"Границата на България е и шенгенска граница на ЕС и трябва да се ангажира не само национален ресурс, за да се справим и да решим този проблем. Най-лесното е да се затвори границата, но какво ще стане, ако други затворят границите си към България", попита шефът на парламента.