Необичайната концентрация на антиматерия в бурните облаци все още няма обяснение.
Науката едва започва сериозно да изучава бурните явления, които крият множество неизвестни физически процеси.
Грешка на физика Джоузеф Дуайър (Joseph Dwyer) довела до откриването на необичайно интензивни и големи облаци антиматерия, които се появяват в района на бурите. Наблюдаваното явление дотолкова не се вмества в съвременните модели на образуването на антиматерия в атмосферата, че някои учени дори се усъмнили в достоверността на измерванията.
Джоузеф Дуайър направил откритието случайно – докато изучавал бурен фронт по крайбрежието на Джорджия със самолет, той се отклонил от маршрута и случайно попаднал в облак антиматерия. Облакът позитрони (античастици на електроните) бил с диаметър 1–2 километра и моделиранията досега не могат да отговорят на въпроса, как е възникнал.
Ключова особеност на антиматерията е нейната способност за самоунищожение (анихилация) при среща с обичайната материя. Именно затова в обичайни условия изключително рядко може да се срещне антивещество.
И все пак е известно, че позитроните се образуват при разпада на радиоактивни атоми и в резултат на астрофизични явления, например при бомбардировка на атмосферата от космически лъчи. За последното десетилетие изследванията на Дауйър и други учени доказали, че бурите също могат да произвеждат позитрони.
Как учените обясняват загадката можете да научите в Мегавселена.