Около 15% от българите страдат от миопия (късогледство), посочи в Бургас председателят на дружеството по офталмология в страната д-р Христина Групчева.
Късогледството бързо се увеличава в световен мащаб, като най-засегнати са азиатските държави, уточни експертът:
"В Китай процентите стигат и до 90-95% в някои райони. Има много причини хората да носят очила. Главна причина е, че културата на хората се повишава и разбират, че могат да виждат по-добре. Някои хора носят очилата като аксесоар. Други, пък, ги предпочитат пред контактните лещи, тъй като смятат, че носят по-малко риск."
Експертът уточни, че лещите вършат същата работа като очилата, стига да се спазват нужните препоръки и хигиена.
Има все повече млади очни специалисти в България, като част от тях се връщат от чужбина, за да специализират тук, посочи д-р Групчева:
"Преди време имаше тенденция нашата професия да застарява, докато сега вече не е така, което е добрата новина. Въпреки това, проблем е заплащането, което е в пъти по-ниско в сравнение с останалите европейски държави. Една клинична пътека в офталмологията е 4-5 пъти по-ниска като приход за нас, в сравнение със Западна Европа и страни като Полша, Чехия и Унгария."
Бургас е домакин на научната конференцията "Офталмология и интердисциплинарни решения" за първи път, предаде БНР.
Събитието се провежда до 6 октомври в Международния конгресен център на Морска гара.
Над 2 милиарда хора по света живеят със зрителни увреждания, като голяма част биха могли да се предотвратят с ранна диагностика. Експертите съветват хората да посещават редовно офталмолог, за да следят своето здраве.
Зрителните нарушения са третата причина за инвалидност в света. Очаква се половината от световното население да бъде с увредено зрение до 2050 г.
Въпреки това, д-р Групчева твърди, че не бива да обвиняваме новите технологии за това, тъй като трябва да се научим да се адаптираме към времето, в което живеем:
"Всичко е въпрос на дисциплина и на знание. Имаме отлични възможности за осигуряване на качество на зрение на всеки, който няма трайно увреждане."