След големия сняг идват наводнения и свлачища

Тежката техника остава в бедстващите райони до лятото за разчистване на очаквани срутвания на земни маси

по статията работи: Ростислава Иванова | 12.03.2015 | 13:49
След големия сняг идват наводнения и свлачища

"Очакват свлачища, срутища, повишаване на нивата на реките." Това предупреди от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Според нея съществува висок риск от наводнения и активизиране на свлачища в районите с обявено бедствено положение в следствие на дебелата снежна покривка и започващото снеготопене. И алармира:"Топенето на снега допълнително ще усложни ситуацията. Огромните валежи от сняг и дъжд тепърва се очаква да нанесат огромни щети не само по републиканската пътна мрежа, но и по територията на цялата страна, във всички райони, където има предпоставка за образуване на свлачища и срутища". Очаквания за активизиране на свлачища има по пътя Кричим-Девин и в региона на Чепеларе.

По инициатива на БСП и ДПС днес в Народното събрание се проведе изслушване по повод тежката зимна обстановка в почти цялата страна и предприетите от управляващите действия в помощ на бедстващото население и предприетите превантивни мерки срещу бъдещи последици от обилните снеговалежи. Освен Лиляна Павлова на въпросите на депутати отговаряха и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, на околната среда и водите Ивелина Василева и ресорният вицепремиер по бедствията Меглена Кунева.

"Държавата е тук, на мястото си и е важно да положим общи усилия как да работим по-добре, а не просто да критикуваме", заяви Павлова по повод обвиненията на опозицията, че властта е забравила за бедстващите райони и не прави нищо за населението. Тя обясни, че освен, че е много, снегът е мокър и тежък и дори тежките машини се справят с разчистването много бавно.

"Такива обилни снеговалежи не са се случвали от 50 години насам", допълни Меглена Кунева и увери, че организацията по разчистването и в оказването на помощ на населението от бедстващите райони е на много високо ниво, като са взети всички възможни навременни мерки. Самооценката на вицепремиера е, че институциите са действали максимално бързо и адекватно.

Последиците от мартенските бури тепърва ще бъдат анализирани, когато сприродната стихия утихне, посочи Павлова. Според нея стихията ще нанесе трайни инфраструктурни щети и на хората, които живеят в тези региони. Все още има десетки хиляди граждани, които са без ток, вода и достъп до външния свят. Усилията на държавата до момента са били насочени към най-нуждаещите се, към хората, които нямаха лекарства, вода и храна.

Заради очакваните свлачища Павлова е разпоредила изпратените в момента по места тежки машини за разчистване на снега да останат там до лятото, за да реагират веднага при срутване на земни маси. Като дъгосрочна мярка пък на пътя Кричим - Девин ще бъдат изградени полутунели. Регионалното министерство разработва и цялостна програма за превенция от наводнения, свлачища и други последващи бедствия, с която ще кандидатства за еврофинансиране по Оперативна програма "Регионално развитие".

"Снеготопенето ще създаде предпоставки за значителни водни количества, които трябва да бъдат преведени през речната мрежа на България, и затова трябва да бъдем готови", докладва и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя на свой ред увери, че правителството е набелязало спешни и превантивни мерки и е създало организация за действие на съответните институции при предстоящото пролетно снеготопене. Собствениците на язовири и техните оператори са натоварени със задачата да създадат организация за осигуряване на свободен обем и за проводимост на речните легла до 500 метра след язовирните стени.

Припомняме, че вчера Министерски съвет одобри внесените от Министерството на околната среда и водите 14 спешни мерки за справяне с тежките климатични условия и предстоящото снеготопене, чието прилагане започна веднага. Те предвиждат постоянно наблюдение на язовирите, чиито собственици из страната вече са ясни. Ще се осъществява постоянна комуникация между оторизираните държавните служби с местните власти и собствениците на водоеми за бърза реакция при регулиране на водните нива.

"Има опасност от наводнения и свлачища на териториите с изсечени гори, ако снеготопенето започне рязко", алармира и зам.-директорът на Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието и храните Красимир Каменов пред Фокус. По предварителни данни на ИАГ около 200 000 куб. м. дървесина е паднала след обилните снеговалежи. Държавните горски стопанства имали готовност да започнат залесяване на засегнатите площи.

Според Каменов е необходимо повече от всякога да се предприемат сериозни мерки срещу незаконната сеч, като една от тях е въвеждането на новата система за електронни превозни билети, представена преди дни в МЗХ. Друга идея предвижда гражданите да могат да подават сигнал на 112, когато имат съмнения за незаконна сеч.

"Това, което искаме да направим, е да предоставим тази информационна система на единния номер 112, така че всеки гражданин да може да се обади и да провери законността на определено количество дървесина. Само като подаде номера на автомобила, който се движи с дървесина, той незабавно да получи информация дали тази дървесина е незаконна, или не", обясни инж. Каменов. Обмисля се идеята информационната система да бъде предоставена и на НАП, така че по всяко време и те да могат да правят справка. 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Денят започва с Георги Любенов
  • 11:00 Отблизо
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:30 Арена спорт
  • 13:15 Зала на славата: Анка Узунова
  • 13:30 Българското село
  • 14:00 Малки истории
  • 15:00 Уча, зная и играя детско шоу
  • Сега "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Богатствата на България" -...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Бетовен 4" - комедия, семеен (САЩ,...
  • 14:30 "Бригада Нов Дом" - социален проект...
  • 16:30 "120 минути" - публицистично...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • Сега "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Водопадите на любовта" - с уч. на...
  • 14:15 "Романс извън града" - с уч. на...
  • 16:00 "Да хванеш гората" - документална...
  • 16:30 "На фокус с Лора Крумова" -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.