В период на социална криза един от ключовите проблеми е свързан с общуването между отделните общности. Това заяви министър-председателят Марин Райков, който откри заседанието на НССЕИВ към МС по повод Международния ден на ромите.
Темата за ромите е в центъра на нашето внимание, както и тази за расизма във всяко европейско общество, каза министър-председателят.
Ромският въпрос не е само български въпрос, той е и европейски въпрос, допълни Райков.
Според него проявата на расизъм и нетолерантност са явление, които са напълно чужди на българската национална традиция.
Райков подчерта, че би бил изключително щастлив да види, че българските институции се самосезират за прояви на расизъм и за т.нар. говор на омразата.
"Такъв говор на омразата има и към него прибягват определени политици, някои от тях разбиват вратата на МС, с цел да влязат и ние няма да толерираме това поведение", коментира Райков.
Той заяви, че приема възмущението на съгражданите ни от ромски произход, които отхвърлят подобно поведение, а искат държавата да ги защити. По думите му ромите имат своето място във всички институции и пожела да види повече българи от ромски произход в тях. Според него би било добре да има повече роми и в полицията.
НССЕИВ е една институция, която е изключително необходима за нашата страна. Всички етноси трябва да се чувстват като у дома си в България.
Повече от очевидно е, че проблеми има, но ние няма да ги решим като ги игнорираме, подчерта премиерът.
Не решаването на тези микро- и макропроблеми води до отслабване на нашата нация и до акумулирането на напрежение.
"Когато един човек бъде доведен до просешка тояга, най-лесно е да я размаха срещу съседа или срещу този, който е различен", каза Райков.
Бих искал нашите институции да си изпълнят задълженията към ромите. Противопоставянето на етническа или религиозна основа са тази ниша на негативно отношение, с което ние трябва да се борим, призова премиерът.
Темата за интеграция на ромите се превърна в устойчива през последните 20 години. От нас зависи да направим вече нещо по същество. Начинът, по който темата за ромите бе третирана в някои европейски страни, показа, че няма невинни и механизмите на интеграция не действат на 100% успешно.
По-добрата интеграция на ромите представлява, както нравствен, така и икономически процес, смята премиерът.
Българите от ромски произход имат нужда от това да се повиши тяхната конкурентоспособност на пазара на труда, заяви Марин Райков. Професионалното развитие на лицата от ромската общност е ключова цел. Ние не можем да намерим решение на този проблем, ако не се обединим, допълни той.
След края на словото си Райков бе нападнат с въпрос от журналист в медия на партия "Атака, който му потърси отговорност защо в началото на предизборната кампания обвинява политическия лидер в расизъм.
Премиерът се извини за репликите и подчерта, че той не е назовал конкретна политическа сила, а с въпроса си тя се е припознала в това обвинение.
"Когато човек е патриот, той трябва да работи за единството на нацията. Иначе не е патриот, а политически спекулант", добави Райков.
След речта на премиера в гранитна зала на Министерски съвет засвири ромската песен "Джелем Джелем".