В момента теренът на депото в Долни Богров е едно насипище с отпадъци, на места те достигат от 2 до 15 метра.
Не е създадена система за събиране на образуваната от депото отпадъчна вода, не са изградени системи за отвеждане на образувания от отпадъците биогаз.
Това съобщи заместник-кметът на Столична община Мария Бояджийска, предаде агенция "Фокус". Бояджийска обясни, че има сериозен риск от самозапалване на този газ и отделяне на изключително вредни емисии за околната среда, които са опасни за населените места наоколо.
Депото е бивша кариера за добив на инертни материали. Използвано в периода от 1972 до 1997 г. за насипване на битови отпадъци, които са образувани и събрани на територията на столицата.
"Отпадъците са натрупвани непосредствено върху терена без каквато и да било защита за подземните води, почвата и околната среда, каквато е била тогавашната практика и това е довело до редица проблеми при закриването на депата", каза Бояджийска.
Предвижда се предепониране на 240 000 тона битови отпадъци по "Проект за закриване и рекултивация на сметоразтоварище - с. Долни Богров, чрез обезвреждане и оползотворяване”.
Площта на депото е 370 декара и след приключване на проекта за рекултивация общината ще има ангажимент в продължение на 30 година да извършва мониторинг.