"Русия има интерес България да фалира". Това твърди германското разузнаване. За България и руските интереси е ставало дума на заседанието на Комисията по външна политика.
Санкциите срещу Русия започват да дават резултат, но Путин все така продължава да разширява сферите си на влияние, включително към България. Това са изводи от анализи на германското разузнаване, вдигнали много шум.
Според най-известния германски разследващ журналист Ханс Лайендекер, по точка втора от дневния ред в това заседание са участвали президентът на германското външно разузнаване БНД Герхард Шиндлер и анализаторът на тайната служба Андреас Ангус.
"Шиндлер е говорил най-вече за България и за Украйна. Ставало е дума обаче и за Путин и олигарсите", пише Лайендекер и се позовава на участници в заседанието: "По техните спомени президентът на БНД е казал, че Русия има интерес България да фалира, за да се обвърже отново по-тясно с Русия."
Някои медии дори виждат конкретно потвърждение за изводите на БНД. Само допреди няколко дни руснаците реагираха гневно на решенията за нови санкции и заплашваха ЕС с прекратяване на сътрудничеството в областта на сигурността.
В авторската си статия, публикувана в немското издание Süddeutsche Zeitung Лайендекер пише: "Когато има криза тайните служби се чувстват добре. Най-малкото тогава всички ги търсят за съвет. В Берлин нараства интересът към онова, което разузнаването БНД може да каже за Украйна и към всичко, което шпионите знаят за Путин."
Известно е, че през 80-те години Путин се числеше към екипа от офицери на КГБ в Дрезден, ГДР. Путин се опитвал да използва за свои цели "сегашната слабост на САЩ" и се стремял към някакъв нов световен ред, който трябвало да възникне докъм 2020 година, отбелязва германският журналист. Искал да разедини Европа и да разшири собствените си сфери на влияние. В България, но и в Сърбия тепърва можело да се очаква раздвижване, твърди шефът на разузнаването Герхард Шиндлер, информира Deutsche Welle.
Лайендекер твърди, че междувременно германското разузнаване е опровергало информацията за въпросните анализи. Според БНД, явно ставало дума за някакво "недоразумение". Журналистът цитира разузнавачите така: "Анализът на президента на БНД звучал съвсем различно от публикациите. Според БНД Путин бил безспорна фигура в своите кръгове. Не се забелязвали никакви пукнатини. Олигарсите продължавали да бъдат зависим от благоразположението на Путин, а в БНД нямали информация някой да се противопоставя на руския президент".
След като цитира опровержението на разузнаването, авторът стига до интересни предположения: "Тайните служби много рядко правят опровержения. "Когато службите се намесят в спектакъла, нерядко започват едни доста особени игри на сенките", отбелязва Лайендекер.