Министър-председателят на Турция Ахмет Давутоглу съобщи днес, че страната му няма да държи мигрантите постоянно на своя територия, ако искат да преминат по-нататък към ЕС, предаде AFP.
"Не можем да приемем споразумение тип "дайте ни пари, за да си стоят в Турция". Турция не е концлагер", каза Давутоглу само ден след като се срещна с германския канцлер Ангела Меркел, с която той обсъди бежанската криза.
Думите са турския премиер са във връзка с плана на Европейската комисия да предложи структурна общоевропейска схема за преселване на около 200 000 бежанци през март от лагерите в Турция, Ливан и Йордания, като част от реформите за спиране на притока на хора в околните на ЕС държави. Преразпределянето е замислено като част от политическа сделка с Анкара, която предвижда още по-сериозна роля на Турция за спиране на преселението на мигрантите към Европа.
На срещата си в неделя с турския президент Реджеп Ердоган канцлерът на Германия Ангела Меркел обеща, че нейното правителство ще помогне за подновяване на преговорите за членство на Турция в ЕС. В замяна на това обаче Анкара се ангажира да спре притока на мигранти към Европа.
"Германия е готова през тази година да отвори глава 17 и да определи критерии за 23 и 24”, коментира Меркел на пресконференция с ремиера на Турция Ахмет Давутоглу.
Турция е кандидат за член на ЕС още от 1999 г. Страната е отворила само 14 от 35 глави, тъй като преговорите започнаха през 2005 г. Брюксел и Анкара са затворили една-единствена глава от преговорите.
Financial Times определя като "доста отчаян" пакетът на ЕС с облекчения за Турция, договорен на срещата на върха в Брюксел миналата седмица. Той включи списък с изисквания на Анкара, включително и облекчаване на визовия режим за турските граждани от следващото лято и промяна в позицията на ЕС относно арменското клане, определено от
Освен това Съветът на ЕС одобри и помощ за Турция в размер на 3 млрд. евро, за да се справи с почти 2,5 млн. бежанци, предимно от Сирия. В лагерите в Ливан пък броят на бежанците вече достига една трета от населението на страната.
По данни на ООН в Европа от началото на годината са влезли около 600 000 сирийски бежанци. Общо пристигналите имигранти на Стария континент от държави в Близкия изток, Азия и Северна Африка надхвърлят 1 милион души.