Испания остана без премиер

Кралят отказа да предложи нов кандидат, предстоят избори

по статията работи: iNews.bg | 27.04.2016 | 08:41
Испания остана без премиер
Уикипедия

Предсрочни парламентарни избори в Испания ще се проведат на 26 юни. Дотам се стигна, след като кралят Фелипе VI реши да не предлага нов кандидат за премиер, тъй като никой от лидерите на представените в парламента партии няма нужната подкрепа за съставяне на правителство.

Отказът на монарха да натовари някого да състави кабинет означава, че на 3 май и двете камари на парламента ще бъдат разпуснати.

В съобщение на кралския двор, след консултации на монарха с лидерите на партиите, представени в парламента, се посочва че кралят е установил, че "няма кандидат, който да има необходимата подкрепа в Конгреса на депутатите (долната камара на парламента)." На изборите на 20 декември 2015 г. в Испания спечели Народната партия. Тя обаче не успя да получи абсолютно мнозинство в парламента. След неуспешен опит на своя лидер Мариано Рахой да постигне споразумения с други политически сили, Филип VI предложи на генералния секретар на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес се опита да сформира кабинет.

На 4 март, след втория кръг на гласуването в парламента депутатите от Конгреса не одобриха лидера на социалистите за премиерския пост. Тогава кралят даде на партиите време да се опитат да постигнат споразумение, припомня БГНЕС. Политическите сили обаче не успяха да стигнат до договореност.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Арт детектив рубрика за лайфстайл и...
  • 14:30 Вечната музика
  • 15:00 Имало едно време...предметите...
  • 15:15 Книга на книгите 3 анимационен филм
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • Сега "Присъда" - сериал, с.2, еп.63 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Живот на кантар" - състезателно...
  • Сега "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Един за друг" (нов сезон) -...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.