Милиардерът Джордж Сорос е призовал лидерите на Европейския съюз да изготвят спешен план за помощ за Украйна, аналогичен с плана на САЩ за подпомагане на европейските страни след Втората световна война, известен като плана "Маршал". Това съобщи УНiАН, като се позова на РИА Новости.
Сорос, който е един от богатите мъже в света, заявил, че Германия трябва да има водеща роля при организацията и изпълнението на плана, който трябва да включва заеми от европейските търговски банки за украински компании, обучения и консултации на мениджърите им в замяна на дялово участие или част от печалбите.
Инициативата на богаташа идва в кризисен момент, когато Украйна се нуждае от 35 млрд. долара.
"Украйна има спешна нужда от модерен вариант на плана "Маршал", благодарение на който САЩ помогна за възстановяването на Европа след Втората световна война. Германия е длъжна сега да изиграе такава роля, каквато САЩ изиграха тогава", пише Сорос в отвореното си писмо.
Милиардерът заяви още, че неговата фондация "Ренесанс", която работи в Украйна от 1990 година, не е била замесена в безредиците, въпреки че "е действала като защитник на репресираните".
РИА Новости припомня, че след митинга в Киев от 30 ноември фондацията на Сорос обяви, че прекратява сътрудничеството си с украинските власти. Самият той твърди, че сега организацията е готова да подкрепи украинците в желанието им да изградят демократични институции. Изглежда, Украйна се явява интересен обект за инвестиции според Сорос заради диверсификацията на икономиката и качествените кадри.
Фондация "Ренесанс" ("Възраждане") е част от мрежата "Отворено общество" на милиардера, която е добре позната и у нас и обстойно описана от Достена Лаверн в известния ѝ труд "Експертите на прехода". Тази мрежа има свои представителства под различни имена в над 30 страни по света, включително в държавите от бившия Съветски съюз. Джордж Сорос е роден през 1930 година в Унгария. Той заема 30-о място в списъка на най-богатите хора в света, съставен от списание Forbes. Неговото състояние (март 2013) се оценява на близо 20 милиарда долара.