Промяната на Конституцията на Македония във връзка с новото официално име на страната и подписания договор с Гърция може би тръгват към провал. Управляващи и опозиция се скараха още преди да са седнали на масата за реални преговори по отношение на набирането на достатъчно депутатски гласове за изменение на основния закон на страната.
Исканията на ВМРО-ДПМНЕ за служебно правителство с мандат от 100 дни според Пържинския модел за нов главен прокурор и анкетна парламентарна комисия за референдума са абсолютно неприемливи, заяви в Охрид премиера Зоран Заев, предаде БГНЕС. "Нито има причина, нито има нужда да се обсъждат такива неща. Самите институции са направили своите коментари. Да се изисква комисия, която ще провери дали референдумът е бил законен, дали е имало законност в неговото провеждане и други подобни неща при условие, че председателят на ДИК е от ВМРО-ДПМНЕ, както и административния съд, в който няма сменен нито един член, само по себе си показва каква всъщност е целта на такива изисквания", каза Заев.
Той обяви, че остава на позицията в следващите дни да разговаря с депутати в парламента в "една приятна, нормална и отговорна атмосфера", както цитира МИА. "Вярваме, че ще имаме резултат до края на седмицата или началото на следващата. Някъде около 10 октомври е денят, когато трябва да обявим на обществеността какви са следващите стъпки. Надявам се, че ще имаме възможността да обявим, че е осигурено необходимото мнозинство от 2/3", каза Заев. Това според него ще бъде добре за държавата, тъй като Македония няма да загуби ненужни месеци, но подчерта, че със сигурност остава отворена възможността цялата тази ситуация да се реши чрез извънредни парламентарни избори, които, както посочи Заев, той не желае. Той "би искал да довърши сегашния си мандат преди всичко заради доброто на македонската икономика, за реформите и за всички текущи процеси.
Запитан дали ще разговаря с лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски премиерът Заев каза, че няма какво да говори с него. "Оставихме в миналото картбланша за служебно правителство. Приехме исканията за финансиране на политическите партии, създадохме Държавна избирателна комисия с председател от ВМРО-ДПМНЕ. В замяна те не искаха да обсъдят абсолютно никакъв начин за успешна подкрепа на процесите, които са важни за Македония" каза министър-председателят. В контекста на това Заев добави, че ако се направи опит за нещо, с това само повече ще се отдалечат един от друг в нагласите и няма да се стигне до решение. "Аз вече проведох две срещи с координатора на парламентарната група, със заместниците координатори, с много наши депутати, които на колегиално ниво ще разговарят. Ще се видя и лично с някои депутати, за да постигнем целта си, което ще означава окончателно Македония да потвърди тази неповторима възможност за интеграция в НАТО и ЕС", заяви Заев.
Запитан дали има опасност опозицията да бойкотира изборите, ако не бъдат изпълнени нейните условия, Заев каза, че не вярва в такава възможност, защото, както посочва "този процес е затворен, когато се е състояла лидерската среща с приемането на пържинското служебно правителство".