Проф. Владимир Чуков: Израел превъртя позицията си и вече е на страната на Русия

"Това е заради руските бази в Сирия", смята той

по статията работи: iNews | 04.03.2025 | 19:20
Проф. Владимир Чуков: Израел превъртя позицията си и вече е на страната на Русия
стоп кадър/Nova News
Повече за:

Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас".

Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на лидерите на страните от Арабския свят, на която да обсъдят планове за бъдещото възстановяване на Ивицата Газа. 

"Изтече първият етап от споразумението между Израел и "Хамас" и в момента между двете страни отново назрява конфликт и се заканват помежду си, че отново ще се върнат към бойните действия, тъй като взаимно се обвиняват, че нещата не са спазени след предложението на представителя на Доналд Тръмп за Близкия изток - Стив Уиткоф - как да продължат взаимоотношенията им. Втората тема е по-важна за арабите, тъй като предложението на Тръмп над 2 млн. палестинци да бъдат изселени от Ивицата Газа шокира целия Близък изток, да не говорим за Египет и Йордания. Кайро много бързо предложи свой план - алтернативен на предложения от Доналд Тръмп. Предложението на Египет е много по-реалистично. В черновата от декларацията, която трябва да бъде гласувана в края на заседанието, има два компонента - откъде ще се съберат парите, около 54 млрд. долара се счита, че ще са необходими за възстановяването на жилищните сгради в Газа, защото над 70% са разрушени; вторият е кой ще управлява Газа. Слабост на този план е, че нищо не се казва за разоръжаването на "Хамас". Какво да стане с оръжието на "Хамас". А групировката твърди, че е възстановила силите си и няма намерение да напусне Газа", обясни той. 

Израел превъртя позицията си и вече изцяло е на страната на Русия по отношение на войната в Украйна, смята проф. Чуков:

"Това е заради руските бази в Сирия. Израел иска Сирия да е разпокъсана, да не е силна държава и затова не искат руснаците да си тръгват от Сирия. И ако доскоро Израел беше по-скоро на страната на Украйна, сега вече е на страната на Москва. ... Затова Израел гласува в ООН заедно с Русия, САЩ, Беларус, Северна Корея по отношение на Украйна. Това не е било никога. Така че там има едно много интересно завъртане на интересите, пречупено през конфликта в Украйна".


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Религията днес /п/
  • 04:10 Арт детектив /п/
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите анимационен филм/п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.3, еп.4 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • Сега "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.