Скопие: Нямаме нови ангажименти с България извън Протокола

От там допълват, че отхвърлят всички твърдения, че се подготвят нови ангажименти за двете държави извън вече договорените принципи от съвместния Протокол, които означават реципрочност в рамките на поетите ангажименти, както и автономия на Съвместната мултидисциплинарна експерта комисия по исторически и образователни въпроси

по статията работи: iNews.bg | 09.08.2022 | 15:30
Скопие: Нямаме нови ангажименти с България извън Протокола
Повече за:

Във връзка с появилите се в общественото пространство спекулации за нови взаимни документи между България и РС Македония, Министерството на външните работи на РСМ информира, че следи с внимание процеса на сформиране на българското служебно правителство и развитието на вътрешната и външната политика. Скопие подчертава, че "е окуражителен сериозният фокус, който се придава на нашите двустранни отношения и от страна на новото правителство”.

"Цялата появила се в обществото информация за устройството, организацията, плановете за действие и приоритети на новото правителство са вътрешна работа на Република България и не са резултат от двустранни разговори”, се казва в съобщение на македонското външно министерство.

От там допълват, че отхвърлят всички твърдения, че се подготвят нови ангажименти за двете държави извън вече договорените принципи от съвместния Протокол, които означават реципрочност в рамките на поетите ангажименти, както и автономия на Съвместната мултидисциплинарна експерта комисия по исторически и образователни въпроси.

Изявлението на македонското МВнР дойде след поредната атака от страна на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ срещу правителството. В публикувана тази сутрин декларация ВМРО-ДПМНЕ обвини кабинета на Ковачевски в предателство и продажба на македонската идентичност, история, език и култура и се призовава за предсрочни парламентарни избори и провеждане на референдум.

Реакцията на партията е по повод дадената вчера от служебния министър на външните работи на Република България Николай Милков брифинг, по време на който той представи екипа на министерството и приоритетите по време на работата на кабинета.

В отговор на въпрос относно непосредствените задачи по отношение на двустранния диалог с РС Македония министър Милков уточни, че предстои да се приеме писмен документ, който ще дефинира конкретните задачи пред институциите в България с конкретно разписани ангажименти.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:10 Отблизо /п/
  • 04:05 Зала на славата: Стоян Добрев /п/
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите 3 анимационен...
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • Сега "Спирала" - сериал, с.4, еп.8
  • 01:45 "Приятели" - сериал, с.1, еп.13
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • Сега "Черният списък" - сериал, сезон 8
  • 02:15 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.