Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и турският му колега Мевлют Чавушоглу влязоха в публични пререкания по време на посещението на германския първи дипломат в Турция, предаде БНР.
Снощи Щайнмайер заяви, че ще се опита да продължи диалога с турското ръководство, въпреки разногласията относно правосъдието и върховенството на закона в Турция.
При пристигането си в Анкара тази сутрин той увери, че Германия и Европа подкрепят Турция в борбата срещу терористите както от "Ислямска държава", така и от ПКК, но са обезпокоени от масовите арести и отношението към медиите в Турция.
Турският външен министър пък отговори, че "на турците им е дотегнало от снизходителното отношение в преговорите за присъединяване към Евросъюза". Чавушоглу посочи, че в Германия има дела срещу 4 500 членове на ПКК, но само трима са изпратени обратно в Турция.
Щайнмайер на свой ред отвърна, че не му е известно наличието на такива дела.
Напрежението в отношенията между ЕС и Турция се засили, след като в началото на месеца част от лидерите на турската опозиция бяха задържани във връзка с разследване срещу кюрдски терористи. Съпредседателите на Демократичната партия на народите Селяхатин Демирташ и Фиген Юксекдаг са само двама от десетките хиляди задържани след неуспешния опит за преврат от 15 юли.
"Мисля, че е не само добре, но вече е и крайно време да спрем да си говорим с турското правителство по телефона или през телевизионните камери. Тези разговори няма да са лесни, но имаме много за обсъждане. Затова ще се опитаме да използваме деня по най-добрия начин", подчерта Щайнмайер.
В доклада си от миналата седмица Европейската комисия постави под въпрос съответствието на масовите арести с принципа на законността. От своя страна турските лидери обвиниха Европа и конкретно Германия, че дават подслон на терористи от ПКК и организацията на проповедника Гюлен.
Въпреки това по време на вчерашните дискусии на външните министри в Брюксел именно Германия и Франция парираха опита на Австрия да наложи прекратяване на преговорите за членство на Турция в ЕС.
"Турция е твърде важна за нас, за да си позволим да спрем диалога с нея, особено в този момент", категоричен бе Франк-Валтер Щайнмайер. И припомни, че в Турция живеят близо 3 милиона сирийски бежанци, а Европа разчита, че турските власти няма да допуснат повторение на мигрантска вълна отпреди година.
"Германия смята, че е необходимо преговорите на Турция за членство в ЕС да бъдат продължени", подчерта днес германският външен министър след преговори със своя турски колега в Анкара.
"Знам, че в Европейския съюз има хора, които смятат, че е полезно да прекратим преговорния процес за присъединяване на Турция в съюза. Лично аз съм против това да бъдат спрени тези преговори. Критериите за присъединяване към ЕС не са нови, Турция знае за тях и трябва да се съобразява с тях", заяви първият германски дипломат.
По време на изказването си Щайнмайер посочи, че е необходимо да бъде подновен процеса по политическо регулиране на кюрдския въпрос в Турция. Според него обаче само с военни мерки този въпрос няма да бъде решен.
"Нужен е политически процес, за възобновлението на който ПКК трябва да остави оръжието и да се откаже от терористичната дейност. А ПКК трябва да с откаже от бойните действия и да предаде оръжията си на властите", каза още Щайнмайер, цитиран от ТАСС и БГНЕС.
По отношение на въпроса с преследването на членове на ПКК в Германия външният министър каза, че "в Германия за техните действия следят съответните законодателни органи и против ПКК са инициирани близо 4000 дела и разследвания".
Министърът не пропусна да осъди опита за преврат в страната от 15 юли. "Ние остро осъждаме опита за преврат в Турция, осъществен на 15 юли. Нашите отношения с Турция не са от вчера, те се основават на многовековно сътрудничество", изтъкна той. По думите му между Берлин и Анкара съществуват различни мнения по редица въпроси, в това число и в сферата на свободата на словото и пресата и тези теми са обсъждани по време на преговори.
Първият дипломат на Берлин обаче не пропусна да каже, че Германия е "обезпокоена във връзка с масовите арести в Турция".
Според Щайнмайер двете държави имат сходни подходи за регулиране на кризата в Сирия. "Ние сме убедени в необходимостта от политическо решение в Сирия. При това смятаме, че е необходима обща борба не само срещу "Ислямска държава", но и срещу ПКК", подчерта външният министър на Германия.