Великобритания триумфира, след като над 2 млн. шотландци гласуваха против отделянето от обединеното кралство.
Финалните резултати от референдума показват, че 53,3% са гласували с "Не", а 44, 7% с "Да" за независимостта на Шотландия.
Премиерът Дейвид Камерън определи изхода от допитването до народа като "ясен резултат" за мнението на шотландците.
Министър-председателят обеща революция на децентрализацията в цяла Великобритания
"Вече не може да има никакви дискусии, няма да има повторения – ние чухме волята на хората от Шотландия", каза Камерън в изявление на Даунинг стрийт 10.
По-рано шотландският премиер Алекс Салмънд, който беше основна фигура в кампанията, подкрепяща независимостта, призна поражението. Той заяви, че Шотландия не се намира в етап, в който да реши да бъде независима.
Салмънд изрази уважението си към "триумфа на демокрацията" и обеща да работи с английското правителство така, че да защити по най-добрия начин интереса на Шотландия. Премиерът предупреди лидерите на трите основни партии в Англия да спазят обещанията си за децентрализация.
В своята реч Камерън даде ясно да се разбере, че обещаните реформи, сред които и тези в Шотландия, ще се случат след изборите. Промените за Шотландия ще се случат в тандем с тези в Англия, стана ясно от думите му. "Ние чухме гласа на Шотландия и сега трябва да чуем милионите гласове в Англия", каза той.
Камерън обеща в скоро време да даде повече информация за децентрализацията.
От своя страна лидерът на Лейбъристката партия Ед Милбанд заяви, че се чувства доволен, че хората са взели историческо решение да останат в Обединеното кралство. "Нашето кралство е по-силно днес, отколкото беше вчера", каза политикът.
"Предизвикателство сега е да определим мащаба на промените, които хората в Шотландия, Англия, Уелс и във всяка една част на Великобритания искат да видят", добави Милбанд.