На 24 април Армения и арменците по цял свят почитат паметта на 1,5 милиона жертви на геноцида, извършен в Османската империя през 1915 г. До началото на Първата световна война арменското население в османската империя е наброявало близо 2,5 милиона души. Преди 101 години обаче в резултат на системни убийства, издевателства и депортиране са загинали между 600 000 и 1,5 милиона арменци, а хиляди са насилствено помохамеданчени.
Правителството на Турция признава гибелта на хиляди арменци, но категорично не приема използването на термина "геноцид", като същевременно счита броя на жертвите за силно преувеличен. Позицията на Анкара е, че гибелта на арменците не е била в резултат на целенасочена политика на правителството, а следствие от гражданската война в империята, в която са загинали и много турци.
Международното признаване и осъждане на геноцида е един от приоритетите на външната политика на Армения. Досега 22 държави направиха това, а Гърция и Франция приеха закони за криминализиране на отричането на геноцида. На 24 април 2015 г. във връзка с отбелязване на 100-годишнината на събитието, нашето Народно събрание прие декларация, с която признава "масовото изтребление" на арменците в османската империя.
"Миналия век нашето човешко семейство преживя три масови и безпрецедентни трагедии. Първата, която широко се приема като първия геноцид на ХХ век, порази арменския народ", заяви преди година папа Франциск, с което категорично призна масовото избиване на арменци от 1915 г. за геноцид.
Проблемът с геноцида от десетилетия трови отношенията между Анкара и Ереван. Макар и съседни държави с обща граница с дължина 330 км, Турция и Армения и досега нямат дипломатически отношения, припомня БГНЕС.