Ако днес сте отворили Google, вече сте известени, че на тази дата преди 129 години се ражда швейцарският психолог Херман Роршах. Името му веднага прави асоциации с прословутия Тест с мастилени петна.
През 1921 година Роршарх пише книгата си "Психодиагностика", в която поставя основите на прословутото "мастилено" изследване.
За съжаление създателят умира само година след това и не успява да види широкото приложение на откритието си - неговата голяма, според мнозина дори фанатична мечта. Той смята, че реакциите спрямо въпросните петна разкриват най-потайни кътчета от подсъзнанието на пациента. По-късно тестът е доразвит и от други учени, превръща се в най-популярния проективен метод за изследване на личността. Същевременно е обгърнат от тайнственост и противоречия. Макар немалко специалисти да го прилагат и до днес, повечето смятат, че не е благонадежден. Намират го дори за опасен.
Причините са различни: че първоначално е служел за анализ на тежко проявени престъпници, а когато са започнали да го прилагат към останалите хора, вероятността да излязат "луди" също била голяма; че резултатите до прекалено голяма степен зависят от субективната оценка на изследващия; че изображенията вече са познати в публичното пространство и пациентът може да подготви реакциите си предварително.
И все пак, в случай че ви е любопитно, можете да добиете представа за теста с мастилените петна от галерията на Jenite.bg. Вгледайте се във всяко изображение за около 10 секунди. Какво виждате?
Запишете както естеството на образите, действията, които извършват, така и личните си усещания по отношение на тях и на петното. Най-важно е първоначалното впечатление, така че не го пренебрегвайте, дори да ви се струва глупаво или твърде абстрактно. Не отделяйте повече от минута на изображение.
След това можете да разтълкувате отговорите си с помощта на информацията в Jenite.bg тук.