Европейската комисия (ЕК) призовава държавите-членки да изградят и постигнат обща визия за координиране на научните изследвания в сферата на застаряването на населението на равнище ЕС.
Това е посланието на препоръката "По-дълъг и по-добър живот — потенциал и предизвикателства на демографските промени", приета от Комисията, допълват от Брюксел.
Новата препоръка призовава държавите-членки да участват в инициатива за съвместно планиране във връзка със застаряването на населението, която ще включва научни изследвания с цел задържане на хората на пазара на труда и осигуряване на продължителна активност, добро здраве и повишено качество на живот на възрастните хора. Проучват се и начините за изграждане на устойчиви бъдещи системи за полагане на грижи.
През 2025 г. над 30% от европейците ще бъдат на 65 или повече години, а за същия период от време броят на 80-годишните ще се увеличи почти два пъти.
До момента 13 държави са потвърдили участието си в инициативата за съвместно планиране, която обединява най-видните учени от сферите на икономиката, социалните науки, здравеопазването и технологиите с представители на промишления сектор и потребителските организации и законотворци с цел да се опознае по-добре въздействието от стареенето. За първи път държавите-членки ще работят заедно за финансирането на стратегически изследвания във връзка със застаряването на населението.
С препоръката се отправя призив към държавите-членки да включат следните действия в рамките на тяхната програма за научни изследвания в областта на застаряването:
- определяне и обмен на информация относно съответните национални програми и научноизследователски дейности, както и обмен на най-добри практики, методологии и насоки
- установяване на областите или научноизследователските дейности, които биха спечелили от координиране или обединяване на ресурсите;
- отчитане на променящите се нужди на възрастните хора при определянето на целите на програмите за изследване на застаряването;
- съвместно използване, когато е уместно, на съществуващите научноизследователски инфраструктури, изграждане на нови съоръжения като координирани бази данни или разработване на модели за изучаване на процесите на застаряване;
- насърчаване на по-доброто сътрудничество между публичния и частния сектор и между различните научноизследователски дейности и бизнес сектори, които имат отношение към демографските промени и застаряването на населението;
- създаване на мрежи между центровете, които се занимават с изследване на демографските промени и застаряването на населението.
Европейската комисия ще осигури финансова подкрепа за координирането на тази инициатива, която се очаква да доведе до конкретни резултати (например научно обосновани препоръки за адаптиране на пенсионните системи, които ще се базират не само на възрастта, както е сега, но и на работния капацитет на хората) след 2012 г.