95 са неохраняемите плажове по Черноморието, като повече от половината са на юг. За тях ще трябва да се погрижат областните управители на Бургас, Варна и Добрич с отпуснатите от кабинета общо 790 000 лв. Парите за наемане на спасители обаче идват твърде късно, а процедурите са тромави, предаде бТВ.
Така повечето безстопанствени морски ивици си остават без спасители през лятото, въпреки многократните обещания на министъра на туризма Николина Ангелкова, че тази година това ще се промени.
Един от неохраняемите плажове е старата пясъчна ивица на Сарафово. Той е в закътано заливче, което го прави предпочитан и от семейства с малки деца.
Спасители няма и на Северния плаж в Поморие, който е с много почивни бази край него.
От 57 неохраняеми плажа в Бургас областната управа ще се опита да намери спасители едва за 5. Сред тях и са екоплажовете Иракли и Корал.
"Карадере и Паша дере – там самите фирми, които извършват водно-спасителна дейност и БЧК отказват да сложат водно спасяване, тъй като е много труден достъпът до плажа", каза областният управител на Варна Стоян Пасев. Километрите черен път се превръщат в пречка за линейките.
От Областната управа се надяват Агенцията за обществени поръчки да допусне компромис, като им позволи да наемат спасители с пряко договаряне.
Най-рано спасители, макар и само на някои от плажовете, могат да бъдат осигурени в средата на юли. Неусвоените пари трябва да бъдат върнати на държавата.