Властите на Санкт Петербург приеха програма за реставрация за период от 10 години.
Планът предвижда пълна реставрация на историческите сгради – общо 350 постройки, пише Интерфакс. Сред тези обекти на културното и историческото наследство са и дворецът на Павел Александрович, който се намира на Английския крайбрежен булевард, църквата на Смоленското гробище, Смоленския манастир и комплексът на Александър Невски
С реставрацията на обектите ще се заеме Комитетът по държавен контрол и опазване на паметниците в Санкт Петербург.
Общата сума, която ще бъде отделена за реставрационни работи, не се посочва в плана, но от комитета съобщиха, че през 2012 година ведомството разчита да получи от държавния бюджет 3.5 милиарда рубли.
Планирано е през тази година да бъдат завършени реставрациите на 143 сгради, като през миналата година е отчетена също толкова работа – 134 сгради.
Санкт Петербург често е определян като най-западния град на Русия в културен смисъл.
Историческият център е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Там се намира и Ермитажът — най-големият музей на изкуството в света и един от най-важните туристически центрове в страната.
Санкт Петербург е разположен в северозападната част на Русия, при вливането на река Нева във Финския залив на Балтийско море.
Между 1914 и 1924 година Санкт Петербург носи името Петроград, от 1924 до 1991 година - Ленинград, а разговорно е наричан също Питер и Петербург.
Основан е през май месец 1703 година от цар Петър I и градът е столица на Руската империя в продължение на повече от два века.
След Октомврийската революция, на 5 март 1918 г. от съображения за сигурност Ленин отново премества столицата в Москва, но и днес градът често е наричан "северната столица на Русия".
С 4,6 милиона жители днес градът е втори по население в страната след Москва и е сред важните европейски културни и научни средища, както и главното руско пристанище на Балтийско море. Тук е седалището на Конституционния съд.