Обикновено, когато чуем за Правец, се сещаме за все още напомнящото за себе си социалистическо време. И няма как, все пак това е родното място на Тодор Живков. Само че много преди да стане такова, регионът е градил интересна история – хилядолетна. Така че може би е по-добре да се концентрираме върху това и да се доверим на максимата "Опознай родината, за да я обикнеш”.
От гледна точка на бурната съвременна младеж впечатление вероятно ще направи масивния хотелски комплекс, който ни посреща още на входа на града. Басейн, кафене, езеро, страхотна гледка, възможност за езда, игра на голф, каране на колело или пешеходен туризъм. Но Правец е нещо повече – идеалната отправна точка за откриването на някои от най-красивите места в България, а и също както Етрополе, за което iNews вече разказа, се намира много близо до столицата. Така че ако спокойствието ви дойде в повече в един момент, за по-малко от час можете да се озовете насред лудницата на София.
Градът е разположен в живописната Стара планина и е заобиколен от красиви хълмове и гори. Районът е обитаван още от дълбока древност, а доказателствата за това са останките от тракийски селища, надгробни могили, крепости, римски пътища и мостове. Все още обаче има непроучени древни останки, които местните се опитват да опазят от набезите на иманярите.
Като за начало на обиколката можете да започнете с посещение на историческия музей в града, който се намира точно до сградата на Общината. Открит е на 18 април 1981 г. и експозицията разкрива развитието на този край от древността до началото на 20 век. В това число влиза и възстановка на погребален ритуал от римската епоха (2-3 век) и автентичен етнографски кът.
След това, дори и да сте от хората, които не искат да си спомнят за социализма, няма да изгубите, ако по отидете до родната къща на Тодор Живков. В момента мястото представлява музеен комплекс, който включва сграда с уникална експозиция на колекцията подаръци на някогашния държавен глава. Сред тях откриваме много картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на известни културни ценности, копия на антични предмети на народите от Африка, Близкия и Далечния Изток, Европа, САЩ и Латинска Америка.
Само на няколко крачки от тази сграда се намира и родната къща на Живков, която е реставрирана и отворена за посещения през 1974 г. Нейният тип е на типичната балканска къща от края на 19 век на два етажа.
Като приключите тук можете да изберете между религиозен тур в околността или обиколка из крепостите. В случай че започнете с църквите и манастирите, държим да отбележим, че ще трябва да се въоръжите с много енергия, за да можете да посетите всички интересни места. Едно от тях е Чекотинският манастир, който се поддържа само от един монах и един помощник. Двамата са решили да произвеждат истинско сирене, което да продават на посетителите, и за целта са си взели един бивол.
Манастирът съществува от времето на Второто българско царство. Храмът е бил намерен полурухнал и е възстановен през 1820-1830 г. За запознатите ще отбележим, че представлява еднокорабна, триконхална базилика с предверие и апсида, с двускатен покрив.
Като оставим сложната терминология, ще подчертаем, че много ценни са иконите и храмовият иконостас, които са богато украсени с дърворезба. В това прекрасно място е намирал убежище и Дякона Левски.
Точно под манастира се намира и Аязмото. Това е водоизточник край свещен християнски обект. Водата там се смята за изключително лековита. Използва се, след като е осветена, в християнските ритуали.
И ако все пак нямате намерение да отделите цялата си почивка само за църковни турове, можете да преминете към крепостите и другите старинни останки. Страхотна находка в това отношение е средновековната църква "Света Богородица” от 14 век. Намира се на 8 км южно от село Осиковица, в местността Манастирски ливади.
През Средновековието е била част от манастирски комплекс. Изградена е на мястото на по-ранна сграда и древно културно място. Затова там са открити множество фрагменти битова керамика от 8-7 и 6-5 век пр.н.е., както и глинен олтар от 4 век пр.н.е с формата на ритуален хляб, който можете да видите в Историческия музей.
На около 4 км от друго село в община Правец – Разлив, пък е позиционирана крепостта Боровец, на връх Голям Боровец. Тя имала важно военно и стратегическо значение и пряка визуална връзка с другите големи крепости в района – "Урвич”, "Острома” и "Чертиград”.
Там е открит тракийски пласт от 5 век пр.н.е., който е представен от жертвена клада. Изградена е някъде през 3-4 век от н.е. и функционирала до 6 век.
Друго интересно място, което непременно трябва да видите, е природният парк "Небесните пасбища”, който е точно до една от махалите на село Осиковица. Изграден по идея и със средствата на д-р Ангелов и неговото семейство, чиято собственост е земята. Те почиства занемарената гора, оформят "тематични” детски кътове, посветени на някои от любимите приказни герои, а за възрастните слагат огнища, подреждат каменни пейки и маси. Мястото е страхотно за почивка, пикник и разходка. Освен това тук земята може да говори на хората, стига те да се постараят да я чуят, категоричен е д-р Ангелов.
Със сигурност ден, прекаран сред това страхотно зареждащо пространство насред природата, прескачащите наоколо катерички и приятно чуруликащи птички, няма да бъде загубено време. По-вероятно е да поискате отново да избягате от шумотевицата на големия град още на следващата седмица. Едно чудесно място за предстоящите горещини на лятото.