Забележителностите и музеите в Турция останаха отворени, въпреки че вече шести ден в страната продължават сблъсъците между протестиращите граждани и полицията, предаде БТА.
Дори в градовете, в които обстановката е най-нажежена, като Истанбул и Анкара, предлагането на туристически услуги не беше прекратено.
По думите на Башаран Улусой, председател на Асоциацията на туристическите агенции в Турция, ситуацията е оказала влияние върху туризма. От началото на демонстрациите редица посещения са били отменени и е имало анулирани резервации. Все още не е ясно точно колко е ощетен туристическият бранш от всичко това.
В Истанбул туристическите обекти са раздалечени едни от други и от площадите Таксим и Бешикташ, които в момента са арена на сблъсъци. Въпреки всичко има туристи, които не се отказват от планираните си почивки и продължават да се редят на опашка за билети за вход. Според някои протестите не са сериозна заплаха, ето защо не е нужно да променят плановете си.
Като цяло броят на посетителите значително е спаднал в сравнение със същия период преди година. Част от културните събития, като Международния фестивал за култура и изкуство в Истанбул, бяха отменени. Някои туристи признават, че не са знаели какво точно се случва, тъй като в Турция имало информационно затъмнение.
Нюйоркчанката Виктория Бенитец твърди, че случващото се ѝ напомня за протестиращите от "Окупирай Уолстрийт”. Тя е категорична, че не се притеснява много от сблъсъците, въпреки че скоро ѝ предстои да замине за Турция.
От друга страна, протестите може да окажат влияние върху кандидатурата на Турция за Олимпийските игри през 2020 г.
По думите на вицепрезидента на Международния олимпийски комитет Томас Бах демонстрациите няма да имат отражение върху крайното решение на комитета, тъй като става дума за събитие, което ще се проведе чак след седем години.
Според Дик Паунд, член на МОК от Канада, сблъсъците в преобладаващо мюсюлманска държава могат да се окажат истински проблем. Той твърди, че хората биха били по-притеснени, когато безредиците са в ислямска държава.
От ФИФА пък обясниха, че антиправителствените протести в Турция няма да попречат на първенството по футбол за младежи до 20 години. Неговият старт ще бъде обявен на 21 юни. ФИФА е убедена, че няма да има сътресения, и има "пълно доверие” на турските власти. Очакванията са те да се погрижат максимално за осигуряването на максимална сигурност по време на спортното събитие.