Челси на финал след 5:1 над Тотнъм

"Сините" разгромиха градския съперник в полуфиналите на ФА Къп

по статията работи: Краси Киров | 15.04.2012 | 21:55

Отборът на Челси победи с 5:1 тима на Тотнъм в полуфинална среща от турнира ФА Къп, играна на митичния стадион "Уембли".

Двата тима предложиха много динамичен футбол, като срещата не премина без типични за лондонско дерби противоречиви отигравания и скандални ситуации.

По този начин Челси се класира за четвърти път в последните шест години на финал за ФА Къп, като винаги е излизал победител. Във финала "сините" ще излязат срещу Ливърпул на 5 май отново на "Уембли".

Тотнъм започна по-добре двубоя, но Челси поведе с 1:0 след феноменално изпълнение на Дидие Дрогба. В началото на втората част "сините" вкараха втори гол, който бе много спорен защото не стана ясно дали топката е преминала голлинията, а в същото време останаха съмнения за нарушение на Джон Тери. Въпреки това Тотнъм успя да върне веднага едно попадение чрез Гарет Бейл. Но Рамиреш и Лампард в рамките на 4 минути решиха всичко в мача. В продължението на мача Малуда отбеляза пети гол за Челси

Роберто Ди Матео остави Фернандо Торес на резервната скамейка, като заложи на Дрогба, Мата, Рамиреш и Калу в предни позиции. От другата страна Реднап пусна Адебайор и Ван дер Ваарт в атака подпомагани от Бейл и Ленън.

Още в първите минути при една атака Дрогба се забави леко и не успя да отправи удар от добра позиция. След това при контраатака за "шпорите" Ван дер Ваарт стреля силно, но високо над вратата.

В 19-та минута Скот Паркър напредна опасно през центъра и нахлу в наказателното поле, там обаче Франк Лампард се намеси с два шпагата. Постепенно атаките на Тотнъм станаха по-опасни. В 26-та минута обаче дойде и най-доброто положение за Челси. Мата излезе на добра позиция след подаване на Калу, но испанеца се забави.

След това Тотнъм имаше страхотен шанс да открие резултата. Първо Адебайор центрира и Ваарт не игра добре с глава, но след това Ленън пак центрира на главата на холандеца и Джон Тери изби топката от голлинията. В 40-та минута пък Адебайор уцели гредата.

Минута по-късно Дидие Дрогба каза своята дума. Нападателят получи пас от близо 50 метра, овладя топката, финтира Гала и с мошен удар в близкия ъгъл не остави шанс за вратаря Карло Кудичини. След този гол Челси започна да диктува темпото в мача. В 48-та минута след нова атака на "сините" Мата стреля много много опасно, но Кудичини с мъка изби в корнер. След изпълнението на този корнер дойде и най-спорното положение в мача.

Първо Давид Луиш игра с глава и Кудичини изби. След това Джон Тери в опит да играе с топката скочи опасно и като, че ли извърши нарушение, защото няколко футболисти включително и вратаря паднаха на земята. В същото време топката бе отбита и Мата със силен изстрел я прати към вратата, където имаше няколко тела на земята и не се видя дали изобщо кълбото влезе във вратата на Тотнъм. Есу-Екото може би успя да избие кълбото още преди да стигне до голлинията, но съдиите зачетоха гола.

След този гол двубоят стана още по-бърз и динамичен. Тотнъм заигра по-стабилно. Адебайор получи страхотно извеждащо подаване и излезе сам срещу Чех, който обаче го фаулира, но Гарет Бейл бе там и мушна топката във вратата за 2:1. Освен това в тази атака се контузи защитника на Челси Давид Луиш, който може да пропусне и двубоя с Барселона в сряда от полуфиналите на Шампионската лига.

В 69-та минута Гала допусна нова грешка в защитата и само добрата намеса Ледли Кинг не даде шанс на Дрогба за опасен удар от удобна позиция. Хари Реднап пусна в игра Джърмейн Дефо на мястото на Ван дер Ваарт в търсене на повече опции в предни позиции.

В 77-та минута обаче Челси нанесе своя решителен удар. Мата изведе перфектно Рамиреш, който чукна топката и прехвърли вратаря за 3:1. Четири минути по-късно след много добро изпълнение на Франк Лампард от пряк свободен удар резултата стана 4:1.

В края на мача имаше и неприятни сцени между Скот Паркър и Микел, но и двамата се разминаха само с жълти картони. В последната минута на мача Флоран Малуда вкара пети гол и направи празника на "сините" пълен.

• Сега Семейството на джиновете, 2020...
  • 14:45 Благуните детски филм
  • 15:15 Арабела се завръща или Румбурак -...
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно /п/
  • 16:55 България в 60 минути с Мариана...
  • Сега "Златно момче" - сериал, с.2, еп.72...
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 20:00 "Кой да знае?" - куиз шоу с водещ...