Четенето на книги, обаче като част от извън учебните занимания, когато сме на 16 години може да повиши шансовете за заемане на по-добра длъжност на 30-годишна възраст.
Любопитното проучване е изготвено от Оксфордския университет. В него са участвали над 17 хил. души, родени през 70-те години.
Според данните момичетата, които на 16 години са чели книги, които не са заложени в програмите на училище, имат 39% по-голям шанс да заемат добър професионален или мениджърски пост. Ако не са били любители на книгите – шансовете им са само 25 на сто.
При момчетата се оказва, че книгите увеличават шансовете от 48% до 58 на сто, допълват учените.
Обяснението може би се крие във факта, че четенето на книги развива мозъка. В същото време обаче изявените професионалисти са по-любознателни и четат така или иначе, коментират още учените.
Факт е обаче, че нито една друга дейност в свободното време не оказва значително влияние върху кариерата по-късно. Нито посещения в музеи, кина или концерти, нито дори спортна дейност или друго хоби като готвене, например, спомагат за заемането на атрактивни постове.
Учените с усмивка коментират, че компютърните игри директно нито помагат, нито вредят на кариерата ни. Те обаче значително намаляват шансовете да попаднем в добър университет.
Четенето на книги помага и за попадането в университет – ако младежът на 16 години чете активно, свири на музикален инструмент и посещава редовно музеи и галерии, шансовете за попадане в университет значително се увеличават. За момчетата увеличението от 24 на 54%, а за момичетата – от 20 на 48 на сто.