"Банатски вкусотии" за всички

Фестивалът е в село Асеново

по статията работи: Кремена Бедерева | 18.08.2012 | 11:00
"Банатски вкусотии" за всички
НЧ "Петър Парчевич 1927"

120 участници ще се включат във второто издание на фестивала  "Банатски вкусотии – традициите на моето село”, който се организира в никополското село Асеново. Фестивалът ще се проведе днес - 18 август, като интерес към него са проявили и гости от Румъния, Унгария и Словения, съобщава Север.бг.

На селския площад ще се съберат местни и регионални състави за песенно и певческо творчество, както и изявени кулинари, които ще "мерят" ястия в конкурси. Част от фестивала ще бъдат и изложбите базари "Банатски вкусотии" с участието на представители на банатската общност и "Традиционните храни на моето село".

Освен това посетителите на добиващото популярност събитие ще могат да посетят дома на скулптора проф. Кирил Мескин и да се запознаят с неговото творчество, да се полюбуват на певческите и танцови умения на различни състави на площада пред НЧ ""Петър Парчевич-1927” или пък да се включат в демонстрации по приготвяне и дегустация на  местни традиционни храни.

Фестивалът се организира от Народно читалище "Петър Парчевич-1927” – с. Асеново, общ. Никопол с подкрепата на и Община Никопол и Кметство с. Асеново, със съдействието на Фондация "Америка за България” и Платформа "Агора” по проект "Активни граждански общности чрез читалищата в България".

Ето и програмата на "Банатски вкусотии" на 18 август:


09:00 – 09:30  Откриване;
09:30 – 10:30  Празнична литургия в храм "Св. Троица";
10:30 – 11:30   Дегустация на храни от комисия с председател – Иван Звездев;
11:30 – 12:00 Демонстрационно ателие – приготвяне на банатски специалитети на живо;
12:00 – 13:00   Състезание – конкурс «Вече приготвям банатско ястие»;
11:30 – 13:30   Художествени ателиета – изложба на скулптора проф. Кирил Мескин  и църковни песнопения с участието на Миглена Велчева;
13:30 – 16:30   Етнографски ателиета –  отворени за посещение са: Стара банатска къща и етнографска сбирка в читалището;
11:30 – 12:00   Обявяване на резултатите от конкурса и награждаване на победителите;
13:00 – 13:15   Обявяване и награждаване на победителите от конкурса "Вече приготвям банатско ястие";
13:30 – 16:00  Открита фолклорна сцена;
16:00 – 16:30  Официално закриване.

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


1 трендафил акациев 18.08.2012 | 13:29
Добре са си направили празник хората...Нека се забавляват,това на село си е голямо събитие,после ще има какво да се обсъжда дълго време,докато стане нещо ново...знаете как е на село :)

ТВ програма

Кино

  • Сега Библиотеката
  • 08:00 Денят започва с Георги Любенов
  • 11:00 Туризъм.бг
  • 11:30 Опитай света... с Ханес
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:30 Бразди
  • 13:15 Иде нашенската музика
  • 14:15 Чешити
  • Сега "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Вкусът на България" - кулинарно...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "На един черпак разстояние" -...
  • 15:30 "Приятели" - сериал
  • 16:00 "COOLt" - лайфстайл предаване с...
  • 17:00 "Животът по действителен случай" -...
  • Сега "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Костенурките нинджа" - с уч. на...
  • 14:30 "Момичето на отбора"- с уч. На...
  • 17:00 "Съдби на кръстопът" - предаване на...
  • 18:00 "Ничия земя" - предаване
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.