„Галъп“: Рейтингът на властта пада, само на Георгиева и Фандъкова расте

Борисов продължава да се ползва с най-високо доверие в кабинета - на 1/3 от българите

по статията работи: iNews.bg | 09.06.2016 | 23:51
„Галъп“: Рейтингът на властта пада, само на Георгиева и Фандъкова расте
Столична община,

Втората година от управлението на коалиционното правителство на Бойко Борисов доверието към министрите се движи между 10 и 20%. Това показват обобщени данни за рейтингите на властта за последните 12 месеца на социологическа агенция "Галъп интернешънъл". Резултатите от проучването са предоставени във връзка с предстоящите президентски номинации и с повишения интерес към темата за личностите в българския обществен живот, посочват от "Галъп".

Най-одобряваната фигура от правителството остава премиерът. В последните месеци Бойко Борисов стабилно се ползва с доверието на една трета от българите и недоверието на малко над половината. 15 на сто се колебаят.

Единствено по-високо общетвено доверие от него имат кметът на София Йорданка Фандъкова и вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Двете са и единствените фигури с положителен рейтинг. През последната година те събират положителни оценки, като Кристалина Георгиева е с лека преднина. Близо 50% от запитаните изказват одобрение за тях, а около една трета – недоверие. 15% се колебаят.

Сред най-популярните министри са на регионалното развитие Лиляна Павлова и на културата Вежди Рашидов - съответно с доверие от около 30% и от 20%. Недоверието към тях се движи в рамките на 50% и 60%, а незапознатите с личностите им са малко. Томислав Дончев е сред одобряваните членове на кабинета с доверие около 25%, недоверие – около 50% и 10% - разпознаваемост.

Имаше министри, които в първите месеци от мандата на този кабинет показаха сравнително бърз ръст на положителните оценки, но после се установиха по-трайно на сравнително по-ниски нива. Такива са, например, Петър Москов или в известна степен Румяна Бъчварова при нейното назначаване за вътрешен министър след оставката на министър Веселин Вучков, посочва "Галъп".

Доверието в Петър Москов напоследък се колебае около и под 20%, а недоверието достига до 60%. Това са сравнително добри нива на доверие, макар и по-ниски в сравнение с предишни периоди, когато с изказванията и дейността си Москов привлече внимание. Подобна е ситуацията и при Бъчварова, която се ползва с доверието на около и под 20% от пълнолетните българи, а с недоверието – на близо 60%.

Около 12% се движи доверието във вицепремиера и просветен министър Меглена Кунева в последната година, а недоверието е над 70%. С около 10% доверие се ползват министърът на икономиката Божидар Лукарски, на външните работи Даниел Митов и на земеделието Десислава Танева. Сходна е ситуацията и в първите месеци на министър Екатерина Захариева.

Финансовият министър Владислав Горанов е с под една десета доверие, над 50% недоверие и 12% неразпознаваемост. "В последните месеци се долавя дори известен риск за доверието в него, но е нужно да се изчакат още месечни вълни на изследване", посочва агенцията.

"Галъп" отчита в последната година плавно да се увеличава разпознаваемостта на транспортния министър Ивайло Московски. Незапознатите с него към момента са около 15%, той се ползва с 15% доверие и над 50% недоверие. 15 на сто от хората се колебаят в оценките си.

Спортният министър Красен Кралев също постепенно утвърждава образа си, отбелязват социолозите. Докато преди година над една трета от хората не са го разпознавали, сега неразпознаваемостта е до нива трайно под 30%. Доверието към него се колебае около 13%, недоверието – около 45%.

Постепенно утвърждават известността си и министърът на отбраната Николай Ненчев, като незапознатите с него са намалели наполовина за една година - до 20% . Постепенно нарастват процентите на заявяващите доверие и недоверие – около 12% срещу 50%. Министърът на туризма Николина Ангелкова също намали дела на незапознатите до малко над 30%, а доверието в последните месеци за нея се движи на нива от около 10%, недоверието – около 45%.

При министъра на околната среда Ивелина Василева неразпознаваемостта е над една трета, доверието е под 10%, а недоверието над 40%.

Новият социален министър Зорница Русинова тепърва ще бъде тествана, а разпознаваемостта й все още е твърде ниска. Социолозите отбелязват, че предшественикът ѝ Ивайло Калфин бе един от сравнително одобряваните министри.

Енергийният министър Теменужка Петрова също не е разпознавана от чувствителния дял от над една трета от пълнолетните българи, около 10% е доверието към нея, а недоверието - над 40%.

Доверието към президента Росен Плевнелиев е около 25% в последната година, а отрицателните оценки за него са 60% . Вицепрезидентът Маргарита Попова в последните дванадесет месеца също се ползва с доверието на около една четвърт, а недоверието се движи над 50%. При Попова обаче 7% от българите декларират, че не са чували за нея.

В новата си роля на омбудсман Мая Манолова се утвърди на нива от около 25% доверие и около 60% недоверие, а до 5% са онези, които твърдят, че не са чували за нея.

Популярността на Ирина Бокова е тествана по-активно в последните месеци – 30% казват "да", 39% - "не". Явно кандидатурата й за ООН води до укрепване на доверието спрямо предходната година, но все още над 10% не я познават.

Доверието в главния прокурор Сотир Цацаров се колебае през годината на нива от около и под 15%, а недоверието – над 60%. Една пета е делът на колебаещите се, а около 5% не са чували.

Председателят на парламента Цецка Цачева се ползва с доверието на около 20% от българите и с недоверието – над 60%. 14% се колебаят, а 4% не са запознати. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в последно време е с доверие около 16%, недоверие – близо 70%.

Личностите на Слави Трифонов и Веселин Марешки, които инициираха референдуми, са тествани по-силно в последните месеци. Към началото на тази година доверието в Трифонов бе малко под 40%, а недоверието – малко над 40%. Тепърва обаче трябва да се премери отражението на дейността на Слави, казват социолозите. И отбелязват, че по правило, при навлизане на популярни медийни фигури в нова роля, която е част от политическия процес, доверието започва да спада. Веселин Марешки пък е с около една пета доверие, над 50% недоверие, една пета колебание и около 5% неразпознаваемост.

Преди година президентът 2002-2012 г. и лидер на АБВ Георги Първанов отбелязваше нива на доверие около и над 20%, но сега е по-близо до 15%. Недоверието плавно се покачва от около 60% - до около 65%. Разликите обаче не са достатъчно големи за трайни изводи, а и тепърва следва да се види как напускането на управлението ще се отрази на доверието в АБВ, посочват от "Галъп".

Новоизбраният лидер на БСП Корнелия Нинова започва с доверие от около 20% и недоверие от близо 60%. По около една десета се колебаят или не са чували за нея. Предстои да се разбере в каква посока ще потеглят данните от идните месеци.

Съпредседателят на Патриотичния фронт" Валери Симеонов има около 10% доверие и две трети недоверие, а Красимир Каракачанов се ползва с доверието на 14% и недоверието на две трети.

Доверието в лидера на "Атака" Волен Сидеров е около 6%, а той не е одобряван от близо 90%. Малцина са онези, които се колебаят или не са чували за него.

Доверието в Радан Кънев в последните месеци е под 10%, а недоверието – над 70%. Преди година нивата на доверие изглеждаха малко по-високи. Сега 7% твърдят, че не са чували или не са запознати.

Доскорошният председател на ДПС, сега лидер на ДОСТ Лютви Местан показа известен спад в доверието и в последните месеци то е около 5%, при близо 90% недоверие, показва социологическото проучване на "Галъп".  


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега По света и у нас
  • 12:25 Новини на турски език
  • 12:35 Малки истории
  • 12:45 Телепазарен прозорец
  • 13:00 Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Книга на книгите анимационен филм
  • 14:45 Ваканцията на Лили детски тв филм...
  • Сега bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците" - комедийно шоу /п./
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.37 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • Сега Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
  • 18:00 "Сделка или не" - телевизионна игра
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.