Сещате ли се за онзи котарак в чизми (не този на Шарл Перо), който се появи във втората част на "Шрек”?
Е, оказва се че мнозина са харесали появата на самонaдeяното коте с големи ботуши и сценаристите решават да разкажат историята му самостоятелно. Резултатът е триизмерна приказка, която тръгва по родните кина утре, 23 декември.
Крис Милър толкова се привързва към образа, че пожелава да ръководи пълнометражния филмов дебют на котарака. Режисьорът описва филма като "история за братство, което тръгва на зле и се разваля, третира темите за отмъщението и изкуплението, ала в сърцевината си е комедия".
Някак в цялата история се омесват герои и сюжети от други приказки – Хъмпти-Дъмпти, който помним от "Алиса в Огледалния свят", историята с бобените зърна (от приказката за Джак и бобените зърна), гъската, която снася златни яйца (има много приказки за гъски).
В най-общи линии котаракът Пух се оказва смел, доблестен, добър приятел, прощаващ, с добро сърце, а според сценаристите - и непоправим Дон Жуан. Това, последното, може би трябва да го приемем на доверие, понеже не става убедително ясно от филма.
Иначе, разбира се, в целия сюжет със сдобряването със стар приятел, преследването на детска мечта и битката със семейство страховити бандити за вълшебните бобени зърна, се появява и женска провокация в лицето на Кити "Меката лапичка".
Тя е котка, която се слави като най-голямата крадла в Испания. Освен това успява да влезе в образа на "фаталната котка", която замайва главата на главния герой, но, естествено, почти до края остава загадъчна и неподатлива. Озвучава я актрисата Салма Хайек, която признава, че много харесва героинята си: "Харесва ми, че винаги печели и винаги е права. И макар че котаракът вечно се кара с нея и постоянно се опитва да ѝ докаже, че греши, не успява.”
Антонио Бандерас пък озвучава Пух и сигурно това щеше да бъде едно основните достойнства на филма, ако той не беше озвучен на български. Иначе Бандерас също изглежда очарован от героя си, който намира едновременно за романтичен и епичен.
Дали заради Бандерас, или не, но сценаристите и създателите на образа на котарака обясняват, че са получили вдъхновение от латино културата и дори са гледали някои испански филми. "Котаракът живее в южноевропейския средиземноморски свят на приказките. Той е топъл, светъл и колоритен", лаконичен е Милър.
Един от забавните моменти във филма е танцът-дуел между Пух и негов маскиран противник в заведение "само за котки”. Успехът на тази сцена се крие в умелата хореография, която хумористично преплита фламенко, латино бални танци и съвременни танци.
Кадрите се получават след едноседмични репетиции на истински танцьори, облечени с костюми motion capture, като получените данни са използвани за сравнение, за да помогнат на аниматорите, а не просто да се пренесат движенията към героите.
Накратко, на фона на наближаващите празници, "Котаркът в чизми 3D” е нелош избор за филм, на който да заведете детето си, но не очаквайте вие да се забавлявате като на някоя от частите на "Ледена епоха".