На 19 юни у нас ще се проведе най-мащабният форум за съвременно изкуство в България - Водна кула. В него ще се включат над 100 артисти от цял свят. Фестивалът отново ще се фокусира върху изкуството на социална тематика, създадено за специални места в София – къщи с интересна история, архитектурни паметници или пък сгради, предизвикали различни дебати в обществото.
Сред авторите, които ще пристигнат у нас, са както утвърдени и вече успели артисти, така и млади и дебютиращи творци. Те работят във всички посоки и движения, в които съвременното изкуство се проявява.
Местата, в които артистите ще влязат и ще променят нашето усещане за тях, са: Водната кула в квартал "Лозенец", Старата царска гара "Казичене”, подземието "Сердика” на бул. "Мария Луиза”, бар "Хамбара” на ул. "Шести септември”, Музеят за съвременно изкуство САМСИ и Музеят на социалистическото изкуство.
Във фестивала ще видите произведения на творци, които работят както с най-традиционните техники, така и с видеотворби, пърформанси и инсталации, замислени, специално за всяко от местата.
Ще може да видите инсталацията на Йохан Уолтър (Дания) – Егей; творба от видео и звуци, записани на повече от 20 свещени места в различни държави и сред природата. Кадрите показват ритуали, при които сливането със заобикалящата среда се случва чрез звуци и жестове.
"Има ли език на съдбата?” - пита в своя пърформанс "Сирена на живо в София", Лаура Кристин от Италия (19 юни, във Водна кула, след 21:00 часа). В своята работа, Лаура изследва моментите, в които странни повторения на знаци или цифри ни карат да се замислим върху въпросите за предопределеността.
Сред интересните произведения, които изследват предметите, старите къщи и тяхното въздействие върху нашата психика е работата Трипо на Весела Михайлова (България) и Тиаго Мартинс (Португалия). За да разберете какво точно е Трипо и как работи то, трябва да дойдете на място, да го изследвате и да намерите точките, в които то се превръща във връзка с миналото. (Водна кула, 19.06.-22.06.)
Връзката с бъдещето ще бъде налична по време на фестивала. Творци като Пол Виербински от Германия, поставят проблемите на научната фантастиката и свръхестественото като тема на своите произведения. Други пък, като българката от Канада - Наталия Петкова застъпват въпроса за условията. при които, дори най-сложната човешка дейност като говоренето може да се роботизира.
Политическите протести и демонстрации са неделима тема от настоящето на човечеството. Артистите се фокусират върху различни моменти от тях – докато Клер Халпин от Ирландия се интересува от гнева в лицата на хората по време на демонстрации, Джон О’Харе от Великобритания изследва как усещането ни за цветове се влияе от социалната и политическата ни среда.
Освен вече станалите традиционни за съвременното изкуство средства, ще можете да видите нови начини за изразяване, като ходенето пеша. С тази реторика работят норвежка група от четирима артисти - Катрин Констанс Гилснес, Фроде С. Якобсен, Тронд Арни Ванген, Ингеборг Торгерсен, както и българката Радина Стоименова на 20 юни в САМСИ.
Джос Брегман от Холандия използва друго нетрадиционно средство – говоренето като метафора. На 22 юни в Хамбара Брегман ще се превърне в говореща арт творба.
Изразяването е част от философията на фестивал Водна Кула. Темата за изразяването е застъпена и от българина Радомир Данков в неговата интерактивна инсталация Говори с Ния.
Българинът Теодор ЛИХО пък ще покрие фасадата на Музея за съвременно изкуство САМСИ с плътна димна завеса, върху която всеки гост ще може да напише своето име или това на любим човек със светлинни графити на 20 юни.
На 23 юни фестивалът ще открие една нова дестинация - Царската гара в Казичене. Някога гордата сграда е била важна част от връзката на България с Европа. Сега тя се е превърнала в останки на красивото, в руини, които вдъхновиха артистите от цял свят и те ще се включат с акции и инсталации в нея.
През 2013 г. Фестивалът е
част от Културния календар на Столична община и от кампанията "София - културна столица на Европа 2019 г."
Той ще се открие, традиционно в и около Водната кула, кв. Лозенец в София на 19 юни от 18:30 до 22:30 ч.
На 20 юни в програмата на фестивала се откриват изложения в:
Музея за съвременно изкуство "САМСИ” - ри етаж – с многобройни артистични изяви;
на 21 юни:
Подземието Сердика – под Шоурум Рока на бул. "Мария Луиза" – с изключителни интерактивни инсталации, към което самото пространство предразполага.
На 22 юни:
в двора на Водната Кула - програма с творчески работилници
в бар "Хамбара" на ул. "6-ти септември"и вечерна програма от презентации на артисти
На 23 юни:
В Старата Царска гара в с. Казичене - ви Каним на откриването на друга дестинация в рамките на фестивала - един ден акция с инсталации на различни артисти.