Малките на кралските пингвини могат да преживеят многомесечно гладуване по време на зимата благодарение на това, че клетките им превключват на особен "енергоефективен" режим по време на принудителния пост.
Благодарение на това хранителните вещества се изразходват с максимална полза за организма, твърдят биолози на конференцията на Обществото по експериментална биология в испанския град Валенсия.
Пилетата на кралските пингвини се славят с това, че са способни да издържат на глад в продължение на четири-пет месеца. Те се излюпват в средата на лятото в Южното полукълбо – през декември или януари – и растат до началото на зимата през април.
През август 2011 г. френски орнитолози изяснили, че тези птици преживяват продължителния зимен пост благодарение на това, че умеят изключително гъвкаво да управляват температурата на тялото, намалявайки през това време преработването на храната.
Пиер-Аксел Монтерние и колегите му от Лионския университет открили още един механизъм за оцеляването на пингвинчетата, като проследили как се променя работата на клетките в мускулите на малките по време на гладуване. Изследователите отбелязват, че мускулите са основен източник на топлина за птиците и животните и същевременно са най-големият потребител на енергия.
В източник на топлина влизат митохондриите – органели, наричани още "енергийни фабрики". Монтерие и колегите му открили, че те превключват на особен "енергоефективен" режим по време на продължително гладуване, отсъстващ при другите топлокръвни животни.