Ски курорт в Нова Англия стана първият в света, който се захранва само с енергия от вятъра.
Курортът Berkshire East, намиращ се в североизточната част на Америка, е пример за устойчиво развитие в сферата на туризма.
Според собственика на курорта Рой Чавър енергията, произвеждана от високата 84 метра вятърна турбина, помага да се намалят парниковите газове с над 1400 тона годишно.
Тази икономия се равнява на засаждането на 85 000 дървета или намаляване на шофирането с 2 милиона мили.
Планирането и строителството на вятърната турбина в курорта отнема близо три години и струва над 3 милиона долара. Собствениците се надяват, че техният проект ще насърчи и другите курорти да започнат сами да произвеждат необходимата им енергия.
Германската фирма PowerWind, работила върху построяването на турбината, смята, че тепърва предстои бумът в строителството на вятърни турбини.
Еко-инициативите на туристическия сектор са най-вече в отговор на търсенето на един нов тип туристи, които искат тяхната почивка да е максимално отговорна към опазване природните ресурси.
Тези туристи започват постепенно да променят облика на бизнеса, който започва да се обръща към все по-нестандартни проекти.
Като тези на концептуалния артист и архитект Майкъл Янцен. Той проектира луксозни хотели, захранвани от слънчева или вятърна енергия, за да покаже, че алтернативна енергия може да се използва и в много скъпите курорти.
Пред изданието greenlodgingnews.com, той коментира, че все повече хора започват да се интересуват от футуристичните му проекти и да обръщат поглед към енергоспестяващите технологии на бъдещето.
Миналата година в Копенхаген беше открит хотелът Crowne Plaza, който претендира да е най-зеленият в света.
Той има слънчеви панели на покрива, подземна система за отопление и охлаждане и дори велосипеди във фитнеса, които са включени към генераторите.