Джихадистката групировка "Ислямска държава" притежава хиляди нови автомобили "Тойота" - джипове и лекотоварни камиони. Оказва се обаче от японския концерн нямат представа как терористите са се сдобили с тях.
Американските власти са се обърнали към Тойота, за да разберат откъде джихадистката групировка получава толкова много нови машини. От автомобилния гигант нямат представа как е станало това, но са готови да подпомогнат на разследването. Те са предоставили списък на своите дистрибутори в Близкия изток.
"Имаме строга политика, която забранява продажбата на автомобили на купувачи, които могат да ги използват за военна или терористична дейност", посочват представители на "Тойота". От компанията обясняват, че не може да се наложи контрол по целия път от поточната линия до крайния потребител. Автомобилите винаги могат да се откраднат, купят и препродадат, посочват от Тойота.
Наскоро посланикът на САЩ в Ирак Люкман Файли съобщи, че в последните години терористите от "Ислямска държава" са получили стотици нови джипове Тойота от моделите Land Cruiser и Hilux. Автомобилите са използвани във военни операции и за терористична дейност.
Темата е интересна и дава препратка към друга, не маловажна. Откъде "Ислямска държава" има оръжия. Много анализатори са правили анализи на този проблем и винаги се стига до извода, че повечето оръжия, с които са въоръжени терористичните групи в Ирак и Сирия, идват от САЩ.
Още през юли независима група по мониторинг на оръжията събра доказателства, че бойците ИД, която президентът Обама нарича "мрежа на смъртта, използват оръжия и муниции, произведени в поне 21 страни, сред които са Китай, Русия и Съединените Щати.
Докладът, публикуван от Conflict Armament Research през лятото показва, че в действителност, наскоро джихадистите лесно са стигнали до оръжията, с които са били захранвани по-рано конфликтите в Ирак и Сирия. Те произхождат не само от световните сили но и от напредничави износители като Судан.
Голяма част от снаряжението на "Ислямска държава", са плячкосани от бойното поле, но според разузнавателни доклади, печалбите на групировката от нефта, както и други източници, допринасят за финансирането на поръчките на оръжие директно от компаниите и търговците, които редовно печелят от кризите в Близкия Изток.