След 45 години брак жена се сети да осъди съпруга си за изнасилване. 68-годишната пловдивчанка е осъдила 72-годишния си съпруг, че я изнасилил анално. Мъжът е осъден по Закона за домашното насилие, но не е понесъл наказателна отговорност. Това е един от парадоксалните случаи, за които разказва пловдивският адвокат Димитър Антонов, съобщава "Марица".
Броят на делата за домашно насилие се е увеличил многократно през последните години, като градът на тепетата води класацията. За миналата година в Пловдив те са близо 300.. В периода от 2006-а, когато законът влиза в сила, до края на 2009 година в цялата страна броят им е 700. Според Антонов жалбите са се увеличили десетократно. "Има страхотен пик, който аз свързвам с икономическата криза. В 99% от случаите делата се водят срещу мъже. Законът бе необходим, но в същото време през последните години започва масово да се злоупотребява с него. Стандартната атака по закона за домашното насилие е следната: взема се едно медицинско от Съдебна медицина, двама души свидетелстват, издейства се решение от Районния съд и, образно казано, мъжът хвръква като тапа от семейното жилище, което в много от случаите е наследствено", разказва адвокатът.
При последвало бракоразводно дело обаче въпросът за вината предопределя въпроса за ползване на семейното жилище и отглеждането на детето.
"Цялата тази атака може да бъде гарнирана с една тъжба за престъпление от частен характер. Последиците от това са буквално фатални. Според мен този закон има десет пъти по-голяма огнева мощ от Наказателно-процесуалния кодекс”, категоричен е Антонов.
Юристът посочва и няколко парадокса, които често се появяват в делата.
"Първият парадокс са ограничителните мерки, които забраняват на осъдения да се приближава на определено разстояние до жилището, местоработата, местата за почивка и отдих на жената. Но тези хора може да работят в една фирма, имат общо дете, може да се засекат в държавно учреждение. Може да се засекат в някое курортно селище”, пояснява Антонов.
Друг парадокс, за който разказва адвокатът, е от дело, което е водил наскоро. След дело за домашно насилие в Бургас негов клиент полицай остава без служебно оръжие.
"Тук не става дума, че с това оръжие е извършено насилие. Скарали се, той я заплашил и сега човекът няма оръжие. Напът е да остане без работа. Ами ако е военен? Заминава за Кербала - вземат му оръжието!", обяснява адвокатът. Основният проблем е, че в мотивите си почти всички съдилища се позовават на декларацията, която попълва жалбоподателят. Съдиите приемат, че тя има доказателствена стойност. Юристът посочва, че досега няма случай някой да е понесъл отговорност за деклариране на неверни данни и обстоятелства. Според него всички тези парадокси трябва да намерят решение, тъй като няма и никаква съдебна практика.
"С този закон очевидно се злоупотребява. Законът за домашното насилие е най-икономичният начин да се разправиш с половинката си. Вместо да се водят безкрайни бракоразводни дела, пускаш декларация и проблемът се решава. Ако мъжът има санкция по този закон, то след това бракоразводното дело е предрешено", уточнява Антонов.