Петдесет хвърчила пуснаха в небето Силистра учениците от училище "Юрий Гагарин" по случай петдесетата годишнина от полета на техния патрон в Космоса.
Това бе проява от осъществяваната в Силистренска област програма по случай петото десетилетие от първия полет на човек в Космоса.
В дунавския парк на Силистра бяха засадени и 22 дървета - колкото са учебните заведения в града и районът бе обявен за космическа алея.
Петдесет хвърчила пуснаха и учениците от град Дулово. В учебните заведения бе отделено и време за историята на космонавтиката.
В Силистра работи Областен организационен комитет за отбелязването на юбилея, оглавяван от Светлана Великова - областен председател на Федерацията за дружба с народите на Русия и ОНД и бивш областен управител на Силистра.
В разработената от комитета програма е предвидено в Крайдунавска Добруджа да гостува първият български космонавт Георги Иванов.
Открита е и филателна изложба, в която жителите на Силистра могат да видят пощенски марки и картички за Космоса от две несъществуващи вече европейски държави - ГДР и СССР.
В седемте общини на областта ще бъдат проведени дни на авиацията и космонавтиката, но проявите бяха пренасрочени за по-късни дати заради ученическата ваканция. На юбилея ще бъде посветен и традиционният областен фестивал на руската песен,
подготвян за края на този месец под патронажа на генералния консул на Русия в Русе Владимир Климанов. Жители на крайдунавския град имат и свой принос в космическите изследвания.
През 1979 година силистренският завод "Оргтехника" изпълнява важни поръчки за програмата "Интеркосмос" и в Звездното градче е изпратен комплект от печатни платки за космическа електронна апаратура произведени по специална технология. За подготвящите се български космонавти е изработен и специален програмиран джобен електронен калкулатор "Елка 245 ". Силистра е свързана и с историята на българската авиация.
Тук в началото на двайсети век работи като военен първият български авиоконструктор Хараламби Джамджиев. В гарнизонната работилница той изработва по свои чертежи първия български орнитоптер механична птица с еластични криле. През 1985 година на първия в България преглед на летателни апарати в Пловдив своя конструкция на самолет показва жителят на силистренското село Айдемир Илия Мирчев.