Когато Джоко Уилинк, бивш командос от американския флот, сега автор и сътрудник на Business Insider, бе попитан в Туитър как ще се справи със севернокорейската криза, той даде неочакван отговор, който експерти казаха, че може да проработи, пише в. "Индипендънт", цитиран от БГНЕС.
Предложението на Уилинк не включва никакви скрити специални оперативни удари или военни действия от какъвто и да е вид. Вместо бомби Уилинк предлага САЩ да пуснат в Северна Корея милиони айфони.
"Хвърлете 25 милиона айфони по тях и сложите над тях сателити с безплатна Wi-Fi", написа в Туитър Уилинк миналата седмица.
Макар самото предложение да е фантастично и пресилено, Юън Сун - експерт по проблема за Северна Корея в центъра "Стимсън", заяви, че основната концепция може да работи.
"Ким Чен-ун разбира, че веднага щом обществото се отвори към света и севернокорейците осъзнаят какво са пропуснали, режимът му ще стане неустойчив и той ще бъде свален", коментира Сун пред Business Insider.
Поради тази причина правителството на Северна Корея категорично се противопоставя на всички мерки, които отразяват предложението на Уилинк.
Сун посочи, че когато Южна Корея е използвала балони, от които били пускани брошури и DVD-та над Северна Корея, режимът на Ким Чен Ун действал с военни средства,тъй като усетил слабостта на правителството си спрямо тези на проспериращите либерални демокрации.
Поради тази причина Северна Корея ще отхвърли дори безплатните айфони за цялото си население, за което се смята, че е около 25,2 милиона души.
"Такава мярка освен това може да отключи критики относно "възнаграждаване на незаконна ядрена диктатура", която знаем, че е извършила огромни нарушения на човешките права срещу своя народ", каза още експертът.
"И тъй като Северна Корея поставя режима на Ким над всичко друго, всяка инвестиция или помощ ще бъде "използвана преди всичко от правителството", смята Сун. И добавя: "Ще трябва да преглътнем последиците от инвестиция от 100 млн. долара, тъй като до хората ще стигнат най-много 10 долара."
Северна Корея сурово наказва обикновените граждани, за които се установи, че ползват южнокорейски медии, така че има основателна причина да се мисли, че предоставянето на достъп до интернет или устройства на севернокорейците биха могли да доведат до убийства на граждани.
"Те няма да се откажат от ядрената си програма, докато режимът им не се промени и обществото не се промени. Този подход може да бъде по-дълъг, но има надежда да успее", смята севернокорейският дисидент.