От днес, понеделник, 18 септември, Индия променя официално името си на Бхарат. По същия начин, по който Холандия вече е Нидерландия, сега и Индия стана Бхарат (Барат) след специална парламентарна сесия. Смяната на името става в първия работен ден след като министър-председателят Моди навърши 73 г. Правителството на премиера Нарендра Моди вече използва името по време на домакинството си на срещата на върха на Г-20, за да започне да свиква света с (не толкова) новото име на страната. То всъщност не е ново, поне според местните.
Бхарат е думата на хинди, за разлика от Индия, име, наложено от англичаните, когато превзеха тези земи. Мярка, обявена през август, заедно с друга поредица от закони, предложени от индийското правителство с цел замяна на съдебната система от британския колониален период и по-специално Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона от 1872 г.
Нещо повече, конституцията на страната, която е най-дългата сред всички независими нации в света, вече призна Бхарат като официално име на държавата. Колониалната история на Индия продължава да бъде чувствителен въпрос за много индийци, най-вече за националистите, които изискват Великобритания да признае и да се извини за своите ексцесии. Британците нахлуха и подчиниха страната за около 200 години, докато под ръководството на Ганди не получиха независимост през 1947 г.
Бхарат/Индия следва стъпките на други страни като Турция, която поиска от международната общност да промени топонимията си на "Türkiye" вместо Turkey (пуйка в превод от английски).
НАТО вече използва това име във всички свои официални съобщения за страната, пише "Защото". Бхарат/Индия е федерална република, състояща се от 28 щата и осем съюзни територии със система на парламентарна демокрация. Населението й надхвърля 1,4 милиарда жители, а икономиката й е най-голямата в света, като изнася почти 20% от продукцията си.